ABD ve Çin, Birleşik Krallık’ın yapay zekanın oluşturduğu potansiyel ‘felaket’ tehditlere karşı işbirliği yapma anlaşmasını destekledi | Bilim ve Teknoloji Haberleri

ABD ve Çin, Yapay Zekanın yol açtığı potansiyel “felaket” risklerini yönetme ihtiyacına ilişkin ortak bir deklarasyonu onayladı.

Dünyanın önde gelen yapay zeka güçleri, ülkelerin güçlü teknoloji üzerinde birlikte çalışması ihtiyacını vurgulayan Birleşik Krallık’ın Bletchley Deklarasyonu’nu kabul eden 28 ülke arasında yer aldı.

Rishi Sunak tarafından düzenlenen ve Kral’ın video mesajıyla başlayan, dünyanın ilk yapay zeka güvenlik zirvesinin ilk gününde yayınlandı.

Anlaşma, adını İngiltere’nin İkinci Dünya Savaşı şifre kırıcılarına ev sahipliği yapan Bletchley Park adlı siteden alıyor.

Hükümet, anlaşmanın güvenlik zirvesinin temel hedeflerini yerine getirdiğini, olası yapay zeka tehditlerinin “toplu olarak” yönetilmesini ve teknolojinin “güvenli ve sorumlu bir şekilde geliştirilip uygulanmasını” sağladığını söyledi.

Resim:
Teknoloji Bakanı Michelle Donelan, Çin’in teknoloji bakan yardımcısı Wu Zhaohui’yi karşılıyor. Resim: AP

ABD ve Çin’in katılımı, ChatGPT yapımcısı OpenAI ve Pekin teknoloji devi Baidu da dahil olmak üzere dünyanın önde gelen geliştiricilerinin çoğunun kendi yetki alanına girmesi nedeniyle, bu alandaki statüleri göz önüne alındığında çok önemli görülüyor.

Sayın Sunak, Çin’i etkinliğe davet etme konusunda kendi partisinden gelen eleştirileri görmezden geldi.

Anlaşmaya destek veren diğer ülkeler arasında Fransa, Japonya, Güney Kore ve Suudi Arabistan yer alıyor.

Bildirgede siber güvenlik, biyoteknoloji ve yanlış bilgilendirmeyle ilgili potansiyel “yıkıcı” risklerin yanı sıra önyargı ve mahremiyet gibi endişelere atıfta bulunuluyor.

Bu tür risklerin “en iyi şekilde uluslararası işbirliği yoluyla ele alınabileceği” belirtiliyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Yapay Zeka Güvenliği Zirvesi nedir?

Katılımcılar, Birleşik Krallık ve Güney Kore’nin ortak ev sahipliğinde altı ay içinde gerçekleştirilecek mini bir sanal etkinlikle başlayarak, yapay zeka güvenliğine ilişkin araştırmalarda işbirliği yapmayı ve gelecekteki zirveler için buluşmayı kabul etti.

Fransa bundan bir yıl sonra başka bir yüz yüze zirveye ev sahipliği yapacak.

İngiltere’nin dönüm noktası niteliğindeki yapay zeka deklarasyonunda eksikler var ancak doğru yönde atılmış bir adım olabilir

Zirvenin ilk gününün sabahında aceleyle yapılan bu açıklamanın hiçbir tadı yok.

Delegeler “kapsayıcı bir küresel diyaloğu sürdürme” ve “teknolojinin faydalarından iyilik ve herkes için sorumlu bir şekilde yararlanılabilmesini sağlamak için sınır yapay zeka güvenliği konusunda araştırmayı sürdürme” sözü verdi.

Rishi Sunak’ın yapay zeka ile ilgili riskleri faydalarla dengeleme çağrıları da tekrarlanıyor.

Ancak bunlara nasıl öncelik verileceği ve politika yapıcıların teknolojiden kaynaklanan farklı tehditler ve fırsatlarla başa çıkmak için hangi değer sistemini kullanacakları konusunda hala net bir fikrimiz yok.

Kabul ediyorum, bu sadece konuşmanın başlangıcı.

Zirve gelecek yıl Fransa’nın ev sahipliğinde tekrar yapılacak ve önümüzdeki altı ay içinde İngiltere’nin Güney Kore ile ev sahipliği yapacağı sanal bir zirve düzenlenecek.

28 ülke aynı zamanda vakıf modellerinin güvenliği konusunda uluslararası bir bilimsel araştırma ağını desteklemeyi de kabul etti.

Bunun nasıl bir biçim alacağını ve bu araştırmanın düzenleme üzerindeki etki düzeyini bilmiyoruz, ancak en azından doğru yönde atılmış bir adım olabilir.

Bay Sunak, deklarasyonun “dönüm noktası niteliğinde bir başarı” olduğunu ancak eleştirmenleri tatmin etmeyeceğini söyledi Zirveden önce onu gelecekteki varsayımsal tehditlere fazla odaklandığı konusunda uyaran kişi.

TUC sendikası, bu hafta kendisine bir mektup imzalayan düzinelerce uzman ve kuruluştan biriydi ve onu yapay zekadan etkilenme riski en fazla olan kişileri “ötekileştirmekle” suçladı.

Küçük işletmeler ve yaratıcılar dedi ki, Yapay zekayla ilgili endişelerini en çok dile getirenler arasında yer alan kişilerbüyük teknoloji firmalarının gücü ve etkisi tarafından “sıkılmış” ve “boğulmuş” hissetti.

Yapay zeka zirvesini “kaçırılmış bir fırsat” olarak nitelendiren kuruluş şunları söyledi: “Birleşik Krallık’ta ve dünya çapında milyonlarca insan için yapay zekanın riskleri ve zararları çok uzakta değil; bunlar burada ve şimdi hissediliyor.”

Zirveye katılan önde gelen yapay zeka uzmanları ve sivil toplum kuruluşları da daha köklü sorunlarla mücadelede daha fazla aciliyet çağrısında bulundu.

Responsible AI UK ve Ada Lovelace Institute gibi kuruluşlar tarafından imzalanan ortak bildiride, düzenlemenin “hesap verebilirliği sağlaması” ve yapay zeka şirketlerinin “kendi ödevlerini yapamamalarını” sağlaması gerektiği belirtildi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Elon Musk İngiltere’deki yapay zeka zirvesine geldi

İki gün sürecek olan Birleşik Krallık zirvesine aralarında OpenAI’nin de bulunduğu siyaset ve iş dünyasından 100’den fazla isim katılıyor Sam Altman, Google DeepMind’dan Demis Hassabis ve Elon Musk.

ABD başkan yardımcısı Kamala HarrisAvrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyenve tartışmalı bir şekilde bir Çinli teknoloji bakanı da katılıyor; Kanada’nın olmasına rağmen Justin TrudeauFransa’nın Emmanuel Macronve Almanya’nın Olaf Scholz değiller.

Perşembe günü sona erecek ve ardından Bay Sunak ile Bay Musk arasında X’te (eski adıyla Twitter) canlı bir tartışma gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir