ABD mahkemesinin patent anlaşmazlığı nedeniyle satış yasağını yeniden getirmesinin ardından Apple Watch özelliğini kaybedecek | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Apple, ABD’deki amiral gemisi saat modellerinden ikisinden merkezi bir özelliği kaldıracağını söylerken, iPhone üreticisi, arkasındaki teknolojiye ilişkin bir patent anlaşmazlığı nedeniyle hukuki bir mücadele veriyor.

Şirket, kandaki oksijen takibi özelliği olmayan Apple Watch Series 9 ve Ultra 2 modellerinin perşembe gününden itibaren web sitesi ve mağazalarında satışa çıkacağını söyledi.

Teknoloji devinin Ekim ayında bir hükümet komisyonu tarafından iki modeli ithal etmesi ve satması yasaklandı.

Tıbbi izleme teknolojisi şirketi Masimo’nun patentleri ihlal ettiği yönündeki şikayeti üzerine.

Masimo suçlandı Elma çalışanlarını süpürmek, nabız oksimetresi teknolojisini çalmak ve bunu Apple saatlerine dahil etmek.

Apple, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından uygulanan yasağa itiraz etti ve Aralık ayında ABD Temyiz Mahkemesi, yasağın geçici olarak kaldırılması talebini kabul etti.

Ancak aynı mahkeme Çarşamba günü Apple’ın ITC’nin kararına karşı yaptığı itirazın sonucuna bağlı olarak yasağın devam etmesine karar verdi.

Masimo’nun kurucusu ve genel müdürü Joe Kiani, yaptığı açıklamada, mahkeme kararının “en büyük ve en güçlü şirketlerin bile Amerikalı mucitlerin fikri haklarına saygı duyması gerektiğini ve başkalarının patentlerini ihlal ederken yakalandıklarında bunun sonuçlarıyla yüzleşmeleri gerektiğini doğruladığını” söyledi. .

Kararın ardından Apple, ITS’nin orijinal kararına “kesinlikle katılmadığını” ve bu kararın geri alınması gerektiğini söyledi.

Talimata uymak için kanın oksijen fonksiyonunu devre dışı bırakacağını da sözlerine ekledi.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Kemoterapiden daha nazik olan yeni kanser ilacı
Samsung, yeni akıllı telefonlarına Google AI teknolojisini ekleyecek

Yasal mücadelenin çözülmesi bir yıl sürebilir ve analistler, Apple’ın en büyük pazarlarından birinde cihazları satıştan çekmek yerine, fitness amaçlı kullanım için pazarlanan bu özelliği kullanmasını bekliyorlardı.

Mevcut Apple Watch’lar ve ABD dışında satılan cihazlar mahkeme kararlarından etkilenmez.

Apple, ABD’de satılan yeni sürümlerde hâlâ kandaki oksijen özelliği için bir uygulama simgesi bulunduğunu ancak müşterilerin buna erişemeyeceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir