ABD enflasyon verileri dünyanın en büyük ekonomisinin yumuşak iniş yapabileceğini gösteriyor | İş haberleri

Jay Powell ve ABD Merkez Bankası’ndaki meslektaşları, birkaç ay önce bile pek az kişinin mümkün olduğunu düşündüğü bir şeyi başarmış gibi görünmeye başlıyor: dünyanın en büyük ekonomisini resesyona sürüklemeden “yumuşak bir iniş” gerçekleştirmek.

Geçen yılın ortasında bu gerçekten çok yüksek bir sipariş gibi görünüyordu.

Enflasyonun manşeti olan tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) zirveye ulaştı. 40 yılın en yüksek seviyesi Geçen yıl haziran ayında %9,1 seviyesindeydi ancak Fed’in uyumlu bir dizi faiz artırımı karşısında çok yavaş bir şekilde düşüyordu.

Daha da kötüsü, enerji, gıda, alkol ve tütün gibi değişken unsurları dışarıda bırakan “çekirdek” enflasyon hâlâ artıyor; bu da yurt içinde üretilen enflasyonun (Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yol açtığı dış kaynaklı enflasyonun aksine) daha yüksek olduğunu gösteriyor. yerleşik hale gelmek.

Bu doğrultuda Fed, ana politika faizi olan Fed fonlarını agresif bir şekilde artırmaya devam etti.

Fed’in faiz oranlarını artırmaya başladığı Mart 2022’deki %0,25 ila %0,5 aralığından, Fed fonları mevcut aralıkta ücretlendirildi. %5,25 ila %5,5 bu yılın temmuz ayında ulaşıldı.

Bazı iyi haberler

Sert ilaç işe yaramış gibi görünüyor.

Salı günü, ABD’de TÜFE’nin Eylül’deki %3,7’den Ekim’de %3,2’ye düştüğü haberini getirdi; en önemlisi, “temel” ölçüm Eylül’deki %4,1’den Ekim’de %4’e düştü; bu seviye en son Eylül 2021’de görüldü.

Rakamlar ABD enflasyonunun Fed’in yüzde 2’lik hedef oranına tam olarak geri dönmediğini gösterse de, okumalar merkez bankasının faiz oranlarını buradan tekrar artırmasına gerek kalmayacağına dair umutları güçlendirdi, hatta faiz artırımının başlayabileceği tarihi öne çıkarıyor. para politikasını gevşetmeye başlayabiliriz.

Piyasalar şu anda ABD’nin faiz indirimlerini gelecek yılın mayıs ayı başlarında fiyatlıyor.

ABD hisse senetleri buna göre haberlere parti verdi.

ABD’nin en önemli hisse senedi endeksi olan S&P 500 ve Nasdaq, Salı günü Nisan ayından bu yana en iyi bir günlük kazançlarını elde etti; S&P’nin %1,9’luk yükselişi Kasım ayında şimdiye kadarki kazançlarını %7,2’ye çıkardı.

Bu arada Nasdaq bu ay şu ana kadar yaklaşık %10 arttı.

Belki de en çarpıcı artış, gün içinde neredeyse %5,5 oranında artış gösteren ABD’nin küçük ölçekli hisse senetleri endeksi Russell 2000’de görüldü.

80 yılda bir olabilecek bir başarı

Eğer Fed yumuşak iniş yapmayı başarabilirse bu büyük bir başarı olacaktır.

Merkez bankası 80 yıldır ABD ekonomisini resesyona sokmadan enflasyonda bu büyüklükte bir düşüş sağlamayı başaramadı.

Büyük soru şu: Başkan Biden bundan kesinlikle faydalanacaktır.

Amerikan halkının ruh hali oldukça karamsar olmaya devam ediyor; anketler, mali durumlarının iyileşmesini bekleyenlere göre daha fazla Amerikalı’nın bir yıl içinde durumlarının daha kötü olacağını beklediğini gösteriyor.

Başkanın onaylamama derecelendirmeleri Enflasyon geçen yılın başında yükselişe geçtiğinden bu yana %50’nin üzerinde seyrediyor ve birkaç aydır ücretlerin fiyatlardan daha hızlı artmasına ve işsizliğin ABD’li işverenlerle birlikte %3,9 gibi olağanüstü düşük bir seviyede kalmasına rağmen hala yüksek. Ekim ayı sonuna kadar geçen üç ay boyunca ayda 204.000 iş yaratıldı.

Bu, yorumcuları şaşırtan bir şey.

Wall Street Journal’ın bu ayın başındaki manşetinde belirttiği gibi: “Ekonomi Harika. Amerikalılar Neden Bu Kadar Çürük Bir Ruh Hali İçinde?”

Daha kötü bir İngiltere resmi

Bu da bizi ilgilendirecek bir şey Rishi Sunak Ve Jeremy Hunt TÜFE ölçümüne göre Birleşik Krallık’ta enflasyonun Eylül’deki %6,7’den %6,7’ye düştüğü yönündeki bugünkü haberi kutlarken Ekim ayında %4,6 – Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyesi – çekirdek enflasyon ise Eylül’deki %6,1’den Ekim’de %5,7’ye düştü.

Çünkü İngiltere ekonomisi ABD’ye göre çok daha kötü durumda.

Evet bazı benzerlikler var.

ABD’de olduğu gibi İngiltere’de de ücretler daha hızlı yükseliyor Aynı zamanda, yine ABD ile ortak olarak, İngiltere’de işsizlik oranı (Ekim sonuna kadar olan üç ayda sadece %4,2) tarihi standartlara göre oldukça düşük kalıyor.

Ancak karşılaştırmalar burada bitiyor.

Ekim ayının sonuna kadar geçen üç ay boyunca ABD ekonomisi yıllık bazda %4,9 oranında kayda değer bir büyüme kaydetti; hükümet harcamaları, hane halkı harcamaları ve iş yatırımlarının tümü büyümeye katkıda bulundu.

Buna karşılık, İngiltere ekonomisi yatay seyretti Eylül ayının sonuna kadar olan üç ay boyunca, rakamların mevcut olduğu son çeyrek.

İngiltere neden daha kötü durumda?

ABD hükümeti aynı zamanda ekonomiye olağanüstü miktarda teşvik enjekte ediyor.

Başkan Biden’ın beklenmedik bir şekilde adlandırılan Enflasyonu Azaltma Yasası Ekonomiye 369 milyar dolar enjekte edildi Enerji geçişini ve altyapı iyileştirmelerini desteklemek.

Biden yönetimi, Trump yönetiminin daha önce yurtdışında bulunan işleri Amerika’ya geri getirme yönündeki çalışmalarını da sürdürdü.

Birleşik Krallık hükümetinin, biraz daha sıkı bir politika izlemesine rağmen böyle bir seçeneği yok. daha düşük bütçe açığı ABD’den daha.

ABD, dünyanın rezerv para birimi olan doların keyfini çıkarırken, tahvil piyasalarını alevlendirmeden borçlanmaya devam edebilir. İngiltere’nin yapamayacağı şekilde – Kwasi Kwarteng’in Eylül 2022’deki mini bütçesinin ardından vurgulandığı gibi.

Üstelik Birleşik Krallık hükümetinin harcama yaptığı yerlerde bunun hiçbir avantajı yok gibi görünüyor.

Bu durum en belirgin şekilde, kaynaklar ve personel sayısındaki önemli artışa rağmen tedavi gören hasta sayısının 2019’daki pandemi öncesine göre daha yüksek olmadığı NHS’de görülebilir.

Birleşik Krallık hükümetinin amiral gemisi olan altyapı projesi HS2 yakın zamanda hayata geçirildi ciddi şekilde kısıtlanmış.

Birleşik Krallık da ABD kadar yabancı yatırım çekmiyor.

Hatta Avrupa’nın doğrudan yabancı yatırımların ana hedefi olarak Fransa’yı bile geride bıraktı.

Yatırımcıların İngiltere’ye karşı kayıtsız tutumları İngiltere borsasında da açıkça görülüyor.

FTSE-100, yalnızca 9,87 katı fiyat-kazanç çarpanıyla (standart yatırımcı ölçütü) işlem görüyor.

Buna karşılık, S&P 500 24’ün katlarında, Paris’teki CAC 40 ise 13’ün katlarından birinde duruyor. Durgunluğun vurduğu Almanya’daki DAX 40 bile 11,6 kat kazanç elde ediyor.

Birleşik Krallık kurumsal sağlığının, bileşenlerinin kazançlarının dörtte üçünü yurt dışından elde ettiği FTSE-100’den daha iyi bir gösterge olan FTSE Mid 250’de işler daha da kötü.

FTSE-Mid 250, 6,43 kat gülünç derecede düşük bir fiyat kazancına sahip.

Bugünün verileri şunu gösteriyor: İngiltere bankasıTıpkı Fed gibi enflasyonla mücadeleyi kazanıyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


1:07

‘Enflasyon savaşını kazanmaya başlıyoruz’

Bu aynı zamanda bugüne kadar Birleşik Krallık’ta bir resesyona yol açmadan enflasyonu da düşürdü; bu, geçen yılın bu zamanlarında Bankanın bile mümkün olduğunu düşünmediği bir şeydi.

Ancak yumuşak iniş gerçekleştirmeyi başarırsa ABD deneyimi, Bay Sunak’ın Bay Biden’dan daha fazla itibar kazanamayacağını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir