Sonsuz Türk

ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı
96
06 Ekim 2019 - 13:43

Dışişleri Bakanlığı: ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı çağrılarak açık ve net izahat istendi.

ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, büyükelçiliğin Twitter hesabından FETÖ firarisi Ergun Babahan’ın paylaşımının yanlışlıkla beğenildiğini belirterek özür diledi.

Dışişleri Bakanlığından konuya yönelik açıklama yapıldı.

Bakanlığın açıklamasında şunlar kaydedildi;

“Bugün ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı (Büyükelçi şehir dışında olduğundan) Bakanlığımıza çağrılarak, Büyükelçiliğin dünkü sosyal medya paylaşımı hakkında açık ve net izahatta bulunulması istenmiştir.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Twitter hesabından, FETÖ firarisi Ergun Babahan’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi hedef alan paylaşımının beğenilmesiyle ilgili ABD Büyükelçiliğinden daha net açıklama talebinde bulunulduğunu bildirdi.

Çavuşoğlu, AK Parti’nin Kızılcahamam’daki 29’uncu İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Twitter hesabından, FETÖ firarisi Babahan’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi hedef alan paylaşımının beğenilmesiyle ilgili soru üzerine Çavuşoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Hem gerekli tepkiyi gösterdiler hem de daha net açıklama talebinde bulunduk. Bakan Yardımcımız, ABD Maslahatgüzarı ile bakanlıkta görüştü. Yanlışlıkla olduğunu ve daha sonra düzelttiklerini söylediler. Biz gerekli tepkilerimizi gösterdikten sonra daha net bir şekilde düzeltmeleri gerektiğini söyledik.”