AB, yapay zekanın nasıl düzenleneceği konusunda anlaşmaya vardı | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Avrupa Birliği müzakerecileri dünyanın ilk kapsamlı yapay zeka kuralları üzerinde anlaşmaya vardı.

Anlaşma, popüler üretim teknolojilerinde kullanılan teknolojinin yasal denetiminin önünü açıyor yapay zeka ChatGPT gibi hizmetler.

Avrupa Parlamentosu ve bloğun 27 üye ülkesinden müzakereciler, Yapay Zeka Yasası için geçici bir siyasi anlaşma imzalamak üzere üretken yapay zeka ve polisin yüz tanıma kullanımı konusundaki büyük farklılıkların üstesinden geldi.

Resim:
AB İç Pazar ve Sanayiden Sorumlu Komisyon Üyesi Breton Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında konuşuyor


“Anlaşmak!” Avrupa komiseri Thierry Breton tweet attı.

Avrupa Parlamentosu ve üye devletler, “Yapay Zeka Yasası konusunda nihayet siyasi bir anlaşmaya vardılar!”, kurumun müzakere çabalarına eş liderlik eden parlamento komitesi tweet attı.

Yetkililer, en erken 2025 yılına kadar yürürlüğe girmeyecek olan nihai yasaya neyin dahil edileceğine dair çok az ayrıntı verdi.

AB, 2021’de kural kitabının ilk taslağını açıkladığında yapay zeka korkulukları hazırlamaya yönelik küresel yarışta erkenden liderliği ele geçirdi.

Yapay Zeka hakkında daha fazlası

Ancak üretken yapay zekadaki son patlama, Avrupalı ​​yetkililerin dünya için bir plan görevi görecek bir öneriyi güncelleme çabasına yol açtı.

Devamını oku:
Bir chatbottan makale yazmamıza yardım etmesini istedik

Amazon, Q adlı AI ticari sohbet robotunu başlatacak

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Yapay zeka varoluşsal bir tehdit midir?

OpenAI’nin ChatGPT’si gibi üretken yapay zeka sistemleri son aylarda giderek daha yaygın hale geldi; kullanıcıları metin, fotoğraf ve şarkı oluşturma yetenekleriyle şaşırtıyor, ancak aynı zamanda işler, gizlilik ve telif hakkı koruması konusunda endişelere de neden oluyor.

Şimdi ABD, İngiltere, Çin ve G7 gibi küresel gruplar, hâlâ Avrupa’yı yakalamalarına rağmen yapay zekayı düzenlemek için kendi önerileriyle harekete geçti.

Son versiyona ulaşıldığında ABYapay Zeka Yasası üzerinde çalışıldı ve metnin gelecek yıl AB çapında yapılacak seçimler için ayrılmadan önce bloktaki 705 politikacının onayı gerekiyor. Bu oylamanın formalite olması bekleniyor.

Yapay Zeka Yasası başlangıçta belirli yapay zeka işlevlerinden kaynaklanan tehlikeleri, risk düzeylerine göre düşükten kabul edilemeze kadar azaltmak için tasarlandı.

Ancak politikacılar bunu, ChatGPT ve Google’ın Bard sohbet robotu gibi genel amaçlı yapay zeka hizmetlerinin temelini oluşturan gelişmiş sistemler olan temel modellere kadar genişletmeye çalıştı.

En çetrefilli konu haline gelen konu ise yapay zeka destekli yüz tanıma gözetim sistemleri oldu ve müzakereciler yoğun pazarlıkların ardından bir uzlaşmaya vardı.

Avrupalı ​​politikacılar mahremiyet endişeleri nedeniyle yüz tarama ve diğer “uzaktan biyometrik tanımlama” sistemlerinin kamusal kullanımının tamamen yasaklanmasını isterken, üye ülkelerin hükümetleri kolluk kuvvetlerinin bunları çocukların cinsel istismarı veya terör saldırıları gibi ciddi suçlarla mücadelede kullanabilmesi için muafiyet istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir