AA destekçileri 450 milyon sterlinlik hisseyi ABD’li yatırımcı Stonepeak’e sattı | İş haberleri

ABD merkezli bir yatırım firması, Londra Menkul Kıymetler Borsası’ndan çıkarıldıktan yaklaşık üç yıl sonra, arıza kurtarma hizmeti olan AA’ya yüz milyonlarca sterlin enjekte edecek.

Sky News, altyapı ve ilgili anlaşmalarda uzmanlaşan Stonepeak’in, uzun yıllar boyunca kendisini ‘İngiltere’nin dördüncü acil servis’i olarak adlandıran şirkete 450 milyon £ tutarındaki hissenin ayrıntılarını kabul etmeye yakın olduğunu öğrendi.

Şehir kaynakları bu hafta sonu Stonepeak’in AA’da yaklaşık %15 hisse almasını içeren yatırımının önümüzdeki hafta açıklanabileceğini söyledi.

Kaynaklar, AA’nın halka açık tahvil alım satımı yaptığı İrlanda Menkul Kıymetler Borsası’na bir açıklama yapılmasının beklendiğini söyledi.

Şirket için yaklaşık 4 milyar £’luk bir kurumsal değer anlamına gelecek olan anlaşma, 2021’de yönetimi devralan CEO Jakob Pfaudler yönetimindeki servetindeki dönüşümün altını çizecek.

AA, NatWest Group’un başkan adayı Rick Haythornthwaite’in de aralarında bulunduğu deneyimli bir liderlik ekibine sahiptir.

Şirkete yakın kişiler, kendi yönetimleri altında 1 milyar £’dan fazla değer yaratıldığını, şirketin artık nakit üretmeye başladığını ve müşteri sayısının bir kez daha arttığını söylüyor.

AA, geçen yıl sonunda 2,2 milyar £ net borçla borçlu olmaya devam ediyor.

İçeridekiler, Stonepeak’ten yapılacak yeni yatırımın, mevcut borçların bir kısmını geri ödeyerek AA’nın bilançosunu güçlendirmek ve büyüme girişimlerine yatırım yapmak için kullanılacağını söyledi.

AA ve RAC, 14 milyon üyesiyle Britanya’nın yol kenarı kurtarma pazarına hakim durumda.

1905 yılında sürüş meraklılarından oluşan bir dörtlü tarafından kurulan AA’nın yakın geçmişte yoğun bir kurumsal geçmişi var.

1934’te 100.000 üyeyi geçmiş, 1950’de ise 1 milyon üyeye ulaşmıştı.

Devamını oku:
Eski Tory saymanı, Singapur anlaşmasından 210 milyon £ maaş günü kadeh kaldırdı
Pandemi sonrası kâr artışının ortasında bakım, Ivy satışını ağırlaştırıyor

Geçtiğimiz 20 yıl boyunca çeşitli noktalarda Centrica’ya ait olmuş, 50 yaş üstü seyahat ve sigorta uzmanı Saga ile bir ana şirketi paylaşmış ve Londra’da bağımsız bir borsaya kote edilmiş şirket olmuştur.

2021 yılında Towerbrook Capital Partners ve Warburg Pincus’tan oluşan özel sermaye konsorsiyumunun teklifiyle tekrar özelleştirildi.

Bu devralma, anlaşmanın özsermayesine 250 milyon £’un altında değer biçmesiyle, devasa borç yığınıyla boğuşan yıllar süren zorlukların ardından geldi.

AA’nın her gün ortalama 9.400 arızaya müdahale eden 2.700 devriyesi var.

AA ve BSM markaları altında Birleşik Krallık’taki en büyük sürücü kursu işletmesini işletmektedir.

Üçüncü bir büyük hissedarın getirilmesi, İngiltere’deki en yakın rakibi olan RAC’ın 2021’de yaptığı anlaşmayı yansıtıyor.

RAC’ın o zamanki sahipleri – CVC Capital Partners ve Singapur devlet fonu GIC – teknoloji odaklı özel sermaye şirketi Silver Lake’i bir başka büyük yatırımcı olarak getirdi.

Şirket, milyonlarca müşterisi olan sigorta kolunun çeşitli noktalarda satışı için araştırmalar yaptı ancak şu anda aktif olarak bunu yapmıyor.

Goldman Sachs, AA’ya Stonepeak’ten yapılacak yatırım konusunda danışmanlık yapıyor.

AA sözcüsü Cumartesi günü yorum yapmaktan kaçındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir