300 yolcu taşıma kapasiteli Boeing 787 uçağı ‘dünyada ilk’ olarak Antarktika’ya indi | Dünya Haberleri

300’den fazla yolcu taşıyabilen bir uçak Antarktika’ya indiğinde, bilim adamlarından oluşan bir ekip yeni bir çığır açtı ve havacılar bunu dünyada bir ilk olarak selamladı.

Boeing 787 Dreamliner tipi uçak, çarşamba gecesi Troll havaalanında keyif yaparken başarıyla düştü. Antarktika’nın tüm gün yaz güneş ışığı.

Norveç Kutup Enstitüsü araştırmacıları ve çalışanlarından oluşan 45 kişilik bir ekip taşıyan kuruluş, 12 ton araştırma ekipmanı getirmeyi başardıklarını söyledi.

Enstitünün müdürü Camilla Brekke, araştırma istasyonunun konumuna atıfta bulunarak, “Bu büyük bir operasyon ve Kraliçe Maud Bölgesi’ne giden hava trafiği için bir dönüm noktasıdır” dedi.

“Bu kadar büyük bir uçağın düşürülmesi Troll’ün lojistiği için tamamen yeni olanaklar yaratıyor ve bu aynı zamanda Antarktika’daki Norveç araştırmalarının güçlendirilmesine de katkıda bulunacak.”

Troll havaalanı 3.000 metre uzunluğunda bir mavi buz şerididir ve yalnızca Ekim ve Mart ayları arasında, yani neredeyse altı ay boyunca kış güneşi doğurmadan önce çalışır.

İniş dönüm noktası niteliğinde bir başarı olarak kabul edilirken, enstitü araştırmalarını artırmak için gelişmiş lojistik konularına odaklandığından ticari uçuşların planlandığına dair herhangi bir belirti yok.

Grup, her yıl kıtaya farklı boyutlarda 10’a kadar gemi düzenlediğini ancak çok daha büyük uçaklarla uçma olasılığının ihtiyaç duyulan yolculuk sayısını azaltabileceğini söylüyor.

Bayan Brekke, “En önemli şey, bu tipteki büyük ve modern uçakları Troll için kullanarak elde edebileceğimiz çevresel faydalardır” dedi.

“Bu, Antarktika’daki toplam emisyonları ve çevresel ayak izini azaltmaya yardımcı olabilir.”

Devamını oku:
Atın kaçması üzerine uçak havalimanına dönmek zorunda kaldı
Uzmanlar bunun neden endişe kaynağı olduğunu açıklarken gölet gizemli bir şekilde pembeye dönüyor

Enstitünün lojistik direktörü John Guldahl, gemide birçok ülkeden başka istasyonlara giden yolcuların bulunduğunu ve bunun işbirliği şansını açtığını söyledi.

Uçuşun arkasındaki havayolu Norse Atlantic Airways, yaptığı açıklamada şirketin seyahatin bir parçası olmaktan “onur duyduğunu” söyledi.

Havayolu, “İskandinavlar için tarihi bir an” dedi. “Antarktika’ya inen ilk B787 Dreamliner! Norse için çok özel bir dönüm noktasına işaret eden bu tarihin parçası olmaktan inanılmaz bir onur duyuyoruz.

“Bize bu önemli uçuşu emanet eden Norveç Kutup Araştırma Enstitüsü’ne en içten şükranlarımızı sunmak isteriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir