2025 Toyota Supra GRMN: Bildiğimiz Her Şey

A90 Toyota Supra, 2019 yılında 335 beygir gücüne sahip 2020 modeli olarak hatırı sayılır bir ihtişam ve koşullarla piyasaya çıktı. Bu rakam sadece bir yıl sonra, daha düşük fiyatlı dört silindirli versiyonla birlikte 382 bg’ye yükseldi. O zamandan beri Supra’nın durumu bu, ancak uzun zamandır söylentileri dolaşan Supra GRMN yakında geliyor. Ve oldukça etkili olabilir.

Ne kadar büyük bir darbeden bahsediyoruz? İşlerin karmaşıklaştığı yer burasıdır. Unutmayalım ki Toyota’nın gövde panellerinin altındaki hemen hemen her şey BMW tarafından üretiliyor. Supra ve BMW Z4 tamamen bağlantılıdır ve Alman markasının direksiyon simidinde daha fazla güce sahip olduğunu bilsek de performans yükseltmeleri, Supra’nın nihai potansiyeline karşı kurumsal politikalara indirgenebilir.

Yine de değişiklikler geliyor ve bu sadece kaputun altında olanlarla ilgili değil. Toyota Supra GRMN hakkında şu ana kadar bildiklerimiz bunlar.

Adı Ne Olacak?

En azından bundan makul ölçüde emin olabiliriz. Toyota’nın GRMN markası halihazırda Yaris GRMN gibi araçlarla oluşturulmuştur. “Gazoo Racing Meister of Nurburgring” anlamına geliyor ve otomobil üreticisi için performansın zirvesini temsil ediyor. Toyota sonuçta RZ rozetini yeniden canlandırabilir mi? Her şey mümkün, ancak söylenti değirmeninde böyle bir canlanmayı öneren hiçbir şey yok. Şu ana kadarki tüm kanıtlar bu arabanın Supra GRMN olduğunu gösteriyor.

Neye benzeyecek?

Almanya’nın Nürburgring’inde çekilen son casus fotoğraflar, küçük ama dikkate değer tasarım değişikliklerine işaret ediyor. Bunlar, ön fasyanın yanlarındaki kanatçıklardan başlayarak hem estetik hem de işlevsel nitelikte olacak. Supra GRMN ayrıca daha büyük bir çene spoyleri alacak ve ön şerit, ızgara ve havalandırmalar için biraz daha büyük açıklıklarla birlikte GRMN’ye özel olacak. Arkadaki değişiklikler arasında yeni bir spoiler yer alıyor ve GMRN’ye özel tekerlekler üzerinde hareket ediyor.

Toyota Supra GRMN, Motor1.com görseli
Toyota Supra GRMN, Motor1.com görseli

Nurburgring’de yapılan prototip testini gösteren son casus fotoğraflara dayanarak bir render oluşturduk. Kamuflajı kaldırılan Supra GRMN, ilk bakışta standart bir modele çok benziyor. Kanatçıklar ve arka spoyler, bu spor arabayı paketten seçmenin en önemli belirleyicileri olacak.

Kaputun Altında Ne Var?

İşte işlerin ilginç ve karmaşık hale geldiği yer burası. Supra ve Z4 aynı 3.0 litrelik I6 motoru, yani BMW’nin tek turbolu B58 motorunu paylaşıyor. Her iki modelde de 382 bg güç üretiyor ancak casus kaynaklarımız, yüksek performanslı S58 motorun Supra GRMN’ye güç vereceğini söylüyor. Bu, BMW’nin, CSL için maksimum 543 bg ve Competition donanımında 503 bg maksimum çıkışa sahip M4 de dahil olmak üzere bir dizi M modelinde kullandığı çift turboşarjlı 3.0 L değirmendir. Ancak Supra’dan böyle bir güç beklemiyoruz.

2023 BMW M4 CSL

Yeni başlayanlar için BMW’nin böyle bir anlaşmaya imza atıp atmayacağı belli değil. 500 beygirlik bir Supra, Alman markasının M bölümünden birkaç alıcıyı kaçırabilir ancak daha düşük bir güç derecesini destekleyen başka kanıtlar da var. Casus kaynaklarımız, kameralara yakalanan Supra GRMN prototipinin manuel şanzımana sahip olduğunu söylüyor. BMW, manuel olarak ayarlanmış S58 motoruyla eşleştirmiyor, ancak 473 bg ile M4 tabanında sunuluyor. Bu motorun BMW M2’de yine altı vitesli 453 hp’lik bir versiyonu da bulunmaktadır. Bu, Supra alıcılarına BMW M4 alanına (çok fazla) girmeden kayda değer bir güç artışı sağlayacak en tatlı nokta olabilir.

Başka Hangi Performans Yükseltmeleri Var?

Son casus fotoğraflarda 19 inçlik tekerleklerin arkasında daha büyük frenler görülüyor. Bu fotoğraflardaki prototip yerden biraz daha alçak görünüyor, bu da yaylarda ve payandalarda değişiklik yapıldığını gösteriyor. Yükseltmelerin kesin niteliği hala bir gizem, ancak “Meister of Nurburgring” Supra, ön ve arka kısımda daha sert bileşenlerin bir araya getirilmesi olmasa da en azından revize edilmiş süspansiyon ayarına kesinlikle sahip olacak.

Ne Zaman Çıkıyor?

Supra GRMN hakkında yıllardır söylentiler dolaşıyordu (2018’de Supra’nın Baş Mühendisi tarafından bundan bahsedilmişti) ancak ilk prototipi Ekim ayı sonuna kadar görmedik. Bu noktada daha fazla yılın geçmesini beklemiyoruz ancak 2024’ün ilk yarısında piyasaya sürülmesi muhtemel bir zaman dilimi.

Maliyeti Ne Kadar Olacak?

2025 Toyota Supra GRMN performans pazarlığı olmayacak. Söylenti değirmeni fiyat konusunda sessiz, ancak 45. Yıldönümü Sürümü’ndeki 2024 GR Supra 3.0’ın fiyatı 65.000 doların üzerinde başlıyor. Daha fazla güce sahip bir Supra GRMN’nin neredeyse kesinlikle bunun ötesinde bir temel MSRP’si olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir