2024 Audi Q8 Sportback E-Tron: İnceleme

Eskiden Audi E-Tron olan şey artık Audi Q8 E-Tron. Ve bu SUV’un daha şık versiyonunu istiyorsanız Sportback’i isteyin. Adına ne ad verirseniz verin, 2024 Audi Q8 Sportback E-Tron elektrikli SUV alanında sağlam bir seçenek.

BMW iX veya Mercedes-Benz EQS SUV gibi daha geleneksel tarza sahip EV’lerle karşılaştırıldığında Sportback, seriye görsel açıdan biraz renk katıyor. Büyük bir Tek Çerçeveli “ızgara”, ince farlar ve 2.000 $’lık Siyah Optik paketin bir parçası olarak parlak siyah vurgularla her yerde bulunan Audi yüzüne sahiptir. S-Line donanımında 20 inçlik jantlar standart olarak geliyor ve kısaltılmış arka kısımla birleştiğinde SUV’un çok daha sportif görünmesini sağlıyor.

Hızlı Özellikler 2024 Audi Q8 Sportback E-Tron Prestij
Pil 114,0 Kilowatt Saat (106,0 kWh Kullanılabilir)
Çıktı 482 Beygir Gücü / 489 Pound-Feet
Menzil 296 Mil
0-60 MPH 5.4 Saniye
Taban fiyat 77.800 ABD Doları + 1.195 ABD Doları Hedef
Test Edilen Fiyat 92.390$

İç mekan koyu krom kaplama parçalarla, turuncu vurgularla ve bu örnekte düz siyah deriyle doludur. Kabinde görsel olarak büyüleyici hiçbir şey yok, ancak yerleşim düzeni çok hoş, koltuklar rahat ve her parça tipik Audi standartlarına göre birinci sınıf hissettiriyor.

Bu dramatik tavan çizgisine rağmen arka koltuklar sıkışık hissetmiyor. 1,80 boyundaki yazarınız için bir ton bacak mesafesi (39,1 inç) ve bol miktarda baş mesafesi var. Ve Sportback, normal Q8 E-Tron’a kıyasla yalnızca 1,3 fit küp yer kaybediyor. Karşılaştırıldığında, geleneksel olarak şekillendirilen BMW iX’in arka diz mesafesi Audi’den daha az (38,9 inç), ancak 39,5 inç baş mesafesi var; bu da Q8 Sportback’ten iki fazla.

Q8’e güç sağlamak için toplam 114,0 kilovatsaatlik daha büyük bir batarya paketi, 106,0 kilovatsaatlik kullanılabilirlik (önceki 95,0 kWh’lik kullanılabilirliğe kıyasla) ve 402 beygir gücü ve 489 pound-feet tork üreten iki elektrik motoru kullanılıyor. Q8 E-Tron Sportback formunda 296 mil menzile sahipken, standart Q8 E-Tron 285 mil menzile sahip. Bu rakamların her ikisi de önceki modele göre (218 ve 222 mil) çok daha iyi olsa da, BMW ve Mercedes en verimli hallerinde 300 milin üzerinde yol kat ediyor.

Artıları: Şık Tasarım, Konforlu Kabin, Son Derece Sessiz

Sportback’in zarif stili ve 0,27 sürtünme katsayısı, daha iyi verimlilik rakamları sağlıyor. MPGe derecelendirmesi geçen yıl toplam 77’den bu yıl 87’ye yükseldi. Artan sadece kapasite değil, aynı zamanda şarj etme özelliğidir. Yeni pil yapısı, Q8’in daha önce 150 kilovatlık DC hızlı şarj oranlarını kabul edebileceği anlamına geliyor. Yani yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar meyve suyu sıkmak DC hızlı şarj cihazıyla yalnızca 31 dakika sürüyor.

Kağıt üzerinde etkileyici olsa da, bu gelişmiş akü kimyası ve motor teknolojisi, daha fazla sürüş keyfi anlamına gelmiyor. Q8 Sportback hızlanmasıyla sizi şaşırtmayacak; güç dağıtımı sorunsuz ama dikkat çekici değil ve saatte 60 mil hıza ulaşması yaklaşık 5,4 saniye sürüyor. Bazı alıcılar yavaş hızlanmayı tercih ederken diğerleri daha heyecan verici hızlar için 496 beygirlik, 718 lb-ft SQ8’e bakmalı.

Aynı şey virajlardaki Q8 Sportback için de söylenebilir: Sıra dışı ama iyi. Standart dört köşeli havalı süspansiyon iyi bir sönümleme özelliğine sahiptir ve viraj alırken sertçe vurduğunuzda gövdenin yuvarlanması zar zor fark edilir, ancak sportif bir his vermez. Direksiyon oranı önceki nesildeki 15,8:1’den burada 14,6:1’e yükselerek daha hızlı hale geliyor. Ancak hala çok fazla geri bildirim yok.

2024 Audi Q8 Sportback E-Tron İncelemesi

Eksileri: Ortalamanın Altında Aralık, Orta Hızlanma

Bir otoyol kruvazörü olarak Q8 E-Tron Sportback üstündür. Hava yolculuğu tümsekleri sünger gibi emer ve kabin son derece sessizdir; üstelik bu sadece bir EV için geçerli değildir. Arkadaki yolcularınıza saatte 70 mil hızla fısıldayabilirsiniz. Hafifçe yükseltilmiş teknoloji aynı zamanda Q8’i, klima kontrol işlevleri için daha alçak bir 8,6 inç ekranla birleştirilmiş 10,1 inçlik bir orta dokunmatik ekran ve bu Prestige modelinde standart bir baş üstü ekranı ile yaşamayı daha keyifli hale getiriyor. Temel kontroller için daha fazla düğme güzel olurdu, ancak bu iki ekranın basit işlevselliği bunu kolaylaştırıyor.

Q8 E-Tron Sportback için 78.995 $ (varış yeri ile birlikte) ödemeniz gerekecek, ancak bu onu grubun daha uygun fiyatlı seçeneklerinden biri haline getiriyor. BMW iX’in 2024 yılı fiyatı 88.095 dolardan, Mercedes-Benz EQS SUV ise 105.550 dolardan başlıyor. Rivian R1S ve Tesla Model X hala daha pahalı. Buradaki Prestige kaplama, 595 Dolarlık Buzul Beyazı boya ve 2.000 Dolarlık Siyah Optik paketiyle daha da pahalı ve toplam maliyeti test edildiği gibi 92.390 Dolara çıkarıyor.

2024 Audi Q8 Sportback E-Tron İncelemesi

Karar: 2024 Audi Q8 E-Tron Sportback sizi hiçbir açıdan şaşırtmayacak ama her şeyi iyi yapıyor. Aşırı pahalı hissetmeden konfordan ve birinci sınıf kaliteden ödün vermeden şıktır. Her ne kadar güç aktarım mekanizması çok büyük bir etki yaratmasa ve menzili gayet iyi olsa da, Q8 E-Tron Sportback alışveriş yapanların çoğunluğu için çoğu seçeneği karşılayacaktır. Keşke o 300 mil menzilli tümseği aşabilseydi.

Rakip İncelemeleri

SSS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir