Sonsuz Türk

Yavaş’ın adaylığı Ankara’ya haksızlık

Yavaş’ın adaylığı Ankara’ya haksızlık
138
12 Mart 2019 - 10:16

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, TÜRKGÜN’ün gündeme getirdiği, CHP VE İP’İN ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI Mansur Yavaş hakkındaki “sahtecilik, tehdit ve şantaj” iddiaları ile ilgili, “sahte senetle icra takibi konusunda hüküm giymiş, hakkında bir sürü suçlama olan birisinin, Ankara’da aday gösterilmesi, Ankaralı seçmene yapılacak en büyük haksızlıklardan birisidir” dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarından satırbaşları: Önemli bir gündem konusu var, günlerdir basında CHP’nin Ankara adayı olan Mansur Yavaş ile ilgili iddialar var. İddialar basında yer alıyor ve bunlar önemli, vahim iddialar. Fakat ne CHP’den ne de Yavaş’ın kendisinden bir açıklama gelmedi. Halbuki sorumlu bir partinin derhal açıklama yapması, olayı açıklığa kavuşturması gerekirdi. Bu iddiaları, arkadaşlarımız sordular bize. Bizim önce incelememiz gerekiyordu. İddiaların hepsini takip ediyorduk fakat bir açıklama yaparlar mı diye bekledik, gelmedi. Bizim vardığımız sonuçlar, belgeli bilgili sonuçlar olarak vahim bazı durumların olduğunu ortaya çıkardı.

ÇOK AĞIR İDDİA

Yavaş ile ilgili olarak ortaya atılan iddia, sahte senet kullanarak icra takibi yaptığına dairdir. Ne Yavaş’ın kendisi ne CHP Genel Başkanı açıklama yapmıyor. Bu çok ağır bir iddiadır. Bu konuyu görmezden gelme, üstünü örtme tavırları var. Yapılan incelemede görülen şudur; basında ortaya koyulan iddia şuydu. Bir vatandaş, Mansur Yavaş’ın sahte bir senedi 2015’te icra takibine koyarak kendisinden 600 bin dolar tahsil etmeye çalıştığını iddia ediyor. Tabi bunun neticesinde Mansur Yavaş ile ilgili olarak yasal süreç başlatılıyor. Neticede bu imza incelendiğinde, senetteki imza incelendiğinde vatandaşa ait olmadığı; jandarmanın ve emniyetin bilirkişilerince açıkça ortaya konuyor. Adli tıp raporlarında da sabit hale gelmiştir. Bu senedin sahte olduğunu ortaya koyuyor. Tabi sahte senedin tespitiyle ilgili icra takibi iptal edilmiş oluyor. Ve mahkeme Yavaş ile ilgili olarak para cezasına hükmediyor. Dava süreci sonuçlanıyor 2016 yılında Yargıtay tarafından onanıyor ve kesinleşiyor.

CHP NEYİ ÖRTBAS EDİYOR

Yani CHP’nin Türkiye’nin kalbine belediye başkanı olarak önerdiği şahsın, sahte senet takibi yaptığı, bu senetteki imzaların sahte olduğuna dair raporların kesin olduğu, yargı neticesinde kötü niyet tazminatına ve para cezasına çarptırıldığı bir tabloyla karşı karşıyayız. Dolayısıyla bu açıdan basında ortaya çıkan iddialara niye cevap verilmediği… CHP ve ilgili aday tarafından niye örtbas edilmeye çalışıldığı da ortaya çıkmış oluyor. Tabi olay devam ediyor. 2015’ten bu zamana kadar Mansur Yavaş ile bu vatandaş arasında karşılıklı iddialar ile ilgili 28 ayrı soruşturma, dava ve icra takipleri devam ediyor. Resmi evrakta sahtecilik, şantaj ve menfaat temini en vahimi yargı içerisinde örgüt kurmak ve kişisel ilişkilerle nüfuz ticareti yapmak gibi suçlamalarla ilgili olarak süreç devam ediyor. Mansur Yavaş’a yöneltilen suçlamalar bu şekilde. Ankara ağır ceza mahkemesinde, avukatlık suçlarıyla ilgili devam eden bir ceza davası sürdüğü söylenmektedir. CHP içerisinde pek çok yönetici adaylar tespit edildikten sonra; CHP’de kurulların işletilmediğini, Kılıçdaroğlu’nun diktatör gibi davranarak adayları belirlediği açıklamaları yapmıştı. CHP’nin Ankara’ya belediye başkanı olarak önerdiği bu şahıs sahte bir senetle icra takibi yapmış mıdır? Yapmamış mıdır? Kesinleşmiş yargı süreci var mıdır? Yok mudur? Mansur Yavaş “Söz konusu vatandaştan alacağım vardır” diyor. Bu alacağının hangi hizmete karşı olarak olduğunu sormak gerekiyor. Çünkü Yavaş, bu şahsın müvekkili değil, vekili değil. Dolayısıyla hangi ilişkinin neticesi olarak bu alacaktan bahsedilmektedir?

HÂLÂ BAŞKAN ADAYI OLARAK KALACAK MIDIR?

Sahte senet kullandığı 2016’da Yargıtay kararıyla kesinleşen bu şahısla ilgili olarak CHP niçin cevap vermemiştir? Vatandaşın önüne temiz aday çıkartmak bütün siyasi partilerin görevidir. Böyle bir şeyin bilinmemesi mümkün değil. Bunun bilinmesine rağmen, hangi ahlak prensibiyle uygun olduğunu düşünüyorsunuz? En önemli konu da şudur. Hakkında bu şekilde iddialar olan birisini, Ankaralıların önüne belediye başkan adayı olarak çıkartma tutumunuz devam edecek midir? Resmi evrakta sahtecilik, yargı içinde örgüt kurmak, şantaj, kaçak işçi çalıştırmakla ilgili de yargı süreçleri devam ediyor. Tehdit, şantaj, özel hayatın gizliliğini ihlal, görevi kötüye kullanmak gibi konularda ise yargı süreci 28 ayrı davayı kapsayacak şekilde sürmektedir. Dolayısıyla Türk siyasi tarihi açısından, tarihe geçecek bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu görmekteyiz.

BÖYLE BİR ADAY MI ANKARA’YI KURTARACAK?

Niçin buna şimdiye kadar cevap verilmemiştir? Niçin bir açıklama yapılmamıştır? Müvekkil olmadığı bir şahsa, sahte senetle icra takibi yapan kişiyi aday yapmak hangi siyasi ilkelere sığmaktadır? Üstelik senedin jandarma incelemesi, emniyet kriminal incelemesi hepsi bu sahteciliği ortaya konmuş şekildedir. Ankaralıların bunu bilmesi gerekiyor. Birkaç yılda bir, CHP tarafından kurtarıcı olarak Ankara’ya aday olarak gösterilen bir şahıs söz konusu. Seçimi kaybettikten sonra ortada kayboluyor. Sesi duyulmuyor, kendisi görülmüyor. İki seçim arasında aday olmanın dışında ne iş yaptığını, nelerle uğraştığını bilmek vatandaşın hakkı. Bu esnada adının hangi olaylara karıştığını bilmek de vatandaşın hakkıdır. Sahte senetle icra takibi başlatan ve bu konuda hüküm giymiş birisinin, bir sürü suçlama olan birisinin CHP tarafından Ankaralılara aday olarak sunulması, Ankaralı seçmene yapılacak en büyük haksızlıklardan birisidir. En dikkat çekici olan da şudur. En ufak bir olayda bütün sözcüleri derhal arka arkaya açıklama yaparken, basında yer alan iddialarla ilgili CHP’nin hiçbir sözcüsü açıklama yapmamıştır. Vatandaşımıza bunu açıklama borçları var. Arkasından CHP lideri her konuda konuşurken, bu konuda hiçbir açıklama yapmamıştır.

MAHKEMEDEN DOĞRULAMA GELDİ

MANSUR Yavaş, avukatı Bülent Yücetürk tarafından gazetemize ihtarname göndererek haberimizi yalanlamaya çalışsa da Ankara 1. İcra Hukuk Mahkemesi, senetteki imzanın Ankaralı İş adamı Necmettin Kesgin’e ait olmadığına hükmetmiş ve senedi işleme koyan Mansur Yavaş’ı kötü niyet tazminatı ödemeye mahkûm etmiştir. Mansur Yavaş’ın avukatı Bülent Yücetürk müvekkili Mansur Yavaş’ın resmi evrakta sahtecilik yapmadığını söylese de Ankara 1. İcra Hukuk Mahkemesinin kararını doğrulamıştır.”

SAVCI’DAN YAVAŞ İÇİN SORUŞTURMA TALEBİ

“MİLLET İttifakı’nca desteklenen, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı CHP’li Mansur Yavaş hakkında, 600 bin dolarlık senedin tahsili için ihtilafa düştüğü iş insanı Necmettin Kesgin’in şikayeti üzerine, ’görevi kötüye kullanma’ ve ’kişilerin huzur ve sükununu bozmak’ suçlarından iddianame düzenlendi. İddianame, Ankara Batı 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Mahkeme heyetinin, 10 gün içinde Yavaş’ın yazılı savunmasını alacağı ve dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndereceği öğrenildi.

KASETLE ŞANTAJ YAPILDI

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı, Mansur Yavaş’a ait telefon numarasından, Ankaralı iş adamını tehdit ettiği ve aynı hat üzerinden uygunsuz görüntülerin bulunduğu kasetle yaptığı şantaj, delil olarak mahkeme dosyasında yer aldı. Yavaş kendisine ait telefon hattı üzerinden Ankaralı iş adamına uygunsuz görüntülerinin olduğunu ve ödeme yapmaması halinde bu görüntüleri medyaya servis etmekle tehdit etti. Bu tehditler ise Cumhuriyet Savcılığı tarafından TAPE haline getirilerek dava dosyasına delil olarak konuldu. Mağdur iş adamı, Yavaş hakkında şantaj, hakaret, yargı içinde örgüt kurma ve resmi belgede sahtecilik suçlarından dolayı cezalandırılmasını talep etti.