Sonsuz Türk

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı
129
03 Nisan 2019 - 12:47

Ülkücü Hareketin Lideri Alparslan Türkeş, vefatının 22. yılında anılıyor.

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 1

Başbakan yardımcılığı dahil devletin önemli kademelerinde görev üstlenen, MHP’nin Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş, vefatının 22. yılında anılıyor

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 2

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle 1997’de hayatını kaybeden Türkeş, MHP’nin yanı sıra Devlet Planlama Teşkilatı, Devlet İstatistik Enstitüsü, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü gibi kurum ve kuruluşların hayata geçirilmesine de öncülük etti

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 3

Türkeş, Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinin Yukarı Köşkerli köyünde yaşayan Koyunoğlu ailesinin bir toprak meselesi yüzünden giriştiği kavga sonucu Sultan Abdülaziz’in fermanıyla Kıbrıs’a sürgün edilmesi nedeniyle 25 Kasım 1917’de, Koyunoğlu soyuna mensup Tuzlalı Ahmet Hamdi Bey ve eşi Fatma Zehra Hanımın oğulları “Ali Arslan” olarak Lefkoşa’da doğdu.

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 4

İlkokul ve rüştiye yıllarında Hüsnü Bey, Selahattin Bey, Mehmet Asim Bey, Ragıp Tüzün Bey, Turgut Bey, Osman Zeki Bey ve Faiz Kaymak gibi Türklük ve Türkçülük şuuruyla bilenmiş hocalardan feyz alan Türkeş’in adı Osman Zeki Bey tarafından “Sultan Alparslan’a denk bir yiğit Türk ol” diyerek, “Alparslan” olarak değiştirildi

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 5

Ailesiyle 1933 yılında İstanbul’a yerleşen Türkeş, Kuleli Askeri Lisesi’ne kayıt oldu. 1936’da Kuleli Askeri Lisesi’ni pekiyi derece ile asteğmen olarak bitiren Türkeş’in, Ankara ve Harp Akademisi yılları başladı. Türkeş, 1938’de genç bir teğmen olarak Harbiye’den mezun oldu.

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 6

Türkeş, 1944 yılında “Muzaffer Şükriye” ile evlendi. Bu evlilikten Ayzit, Umay, Selcen, Sevenbige (Çağrı) ve Yıldırım Tuğrul adlı çocukları olan Türkeş, 1974’te eşini kaybetti.

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 7

Daha sonra, Seval Hanım ile ikinci evliliğini yapan Türkeş’in, Ayyüce ve Ahmet Kutalmış adlı iki çocuğu daha oldu.

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 8

Türkeş, 1947’de 15 Türk subayıyla birlikte ABD Kara Harp Akademisi ve Piyade Okulunda iki yıl eğitim gördü. 1951’de kurmaylık sınavını kazanan Türkeş, 1955’de Harp Akademisi’nden Kurmay Binbaşı olarak mezun oldu.

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 9

Daha sonra, dış görev için açılan sınavı kazanarak ABD Pentagon’da NATO Türk Temsil Heyeti üyeliğine atanan Türkeş, bu arada ekonomi eğitimi de gördü. 

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 10

1957’de Türkiye’ye dönen Türkeş, 1959’da Almanya’ya Atom ve Nükleer Okulu’na gönderildi. Alparslan Türkeş, bu okulu başarıyla bitirmesinin ardından Kurmay Albay oldu.

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 11

1963 yılında yurda dönen Türkeş, dava arkadaşlarıyla birlikte kadro oluşturup partileşmek amacıyla “Huzur ve Yükseliş Derneği”ni kurdu. 

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 12

Türkeş, 1965’de Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisine (CKMP) katıldı ve partinin Büyük Kurultay’ında Genel Başkanlığa seçildi. Türkeş, aynı yıl yapılan genel seçimlerde de Ankara milletvekili oldu.

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 13

1969 CKMP’nin adı Milliyetçi Hareket Partisi, amblemi de üç hilal olarak değiştirilirken, Türkeş o yıl yapılan genel seçimlerde ise Adana milletvekili olarak seçildi.

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 14

Türkeş, ilki 31 Mart 1975 -13 Haziran 1977 yılları, ikincisi de 1 Ağustos – 31 Aralık 1977 tarihleri arasında Süleyman Demirel başkanlığında kurulan koalisyon hükümetlerinde MHP Genel Başkanı olarak, Başbakan Yardımcılığı ve Devlet Bakanlığı yaptı.

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 15

Türkiye’de 1968 yılından itibaren Marksist ve komünist gençlik hareketlerinin üniversitelerde yer almaya başlaması ile Türkeş, toplanan çok az sayıdaki gence verdiği seminerlerle Türk toplumculuğu ve milliyetçiliğini anlattı. Kısa zamanda çoğalan ve örgütlenen gençler “Dokuz Işık” etrafında toplandı.

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 16

Türkeş, 1987’de siyaset yapma yasağının kalkmasının ardından Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) olağanüstü kongresinde partinin Genel Başkanı oldu. Türkeş, 1991 yılındaki genel seçimlerde MÇP’nin RP ve IDP ile yaptığı seçim ittifakı neticesinde Yozgat milletvekili seçildi.

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 17

992’de 12 Eylül’ün kapattığı partilerin tekrar açılabilmesine ilişkin değişikliğin ardından MHP’nin son kurultay delegeleri, MHP’nin isim ve amblemini MÇP’nin kullanabilmesine karar verdi. Bu çerçevede 1992’de yapılan MÇP’nin 4. Olağanüstü kurultayında partinin adı MHP, amblemi üç hilal olarak değiştirildi.

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 18

Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997’de geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrıldı.

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 19

  

Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 20Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 21Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 22Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 23Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 24Ülkücü Hareketin Lideri Türkeş, vefatının 22. yılı - Sayfa 25