Sonsuz Türk

Türkiye’de bir ilk! Sadece 27 yaşında…

Türkiye’de bir ilk! Sadece 27 yaşında…
151
27 Nisan 2019 - 12:33

27 yaşındaki Elif Gökçe Erol, emniyetin ilk kadın helikopter pilotu olarak tarihe geçti.

Türk Polis Teşkilatının ilk kadın helikopter pilotu Komiser Yardımcısı Elif Gökçe Erol, huzur ve güvenliğin sağlanması için yürütülen çalışmalar kapsamında gece gündüz gökyüzünde görev yapıyor.

Türkiye'de bir ilk! Sadece 27 yaşında... - Sayfa 2

Emniyetin ilk kadın helikopter pilotu 27 yaşındaki Erol, 2015 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Polis Akademisinden mezun oldu.

Türkiye'de bir ilk! Sadece 27 yaşında... - Sayfa 3

İLK KEZ BİR KADIN HELİKOPTER PİLOTU OLDU

Küçüklüğünden beri pilot olma hayali kuran Komiser Yardımcısı Erol, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığının 2017 yılında açtığı pilotaj sınavına katıldı. Sınavda başarılı olan Erol, gerekli eğitimleri aldıktan sonra bu yıl itibarıyla Havacılık Dairesi Başkanlığında pilot olarak görev yapmaya başladı.

Türkiye'de bir ilk! Sadece 27 yaşında... - Sayfa 4

Böylece 1981 yılında kurulan Havacılık Dairesi Başkanlığında ilk kez bir kadın pilot, helikopter kokpitine oturdu.

Türkiye'de bir ilk! Sadece 27 yaşında... - Sayfa 5

“UMARIM DAHA ÇOK KADIN PİLOT ARKAMDAN GELİR”

Erol, Emniyet Teşkilatının ilk kadın helikopter pilotu olmanın gururunu taşıdığını belirterek, “Bu durum, her uçuşta beni ayrı motive ediyor. Çok güzel bir duygu. Umarım daha çok kadın pilotumuz arkamdan gelir. Hepsine örnek olmaya çalışacağım, hepsini destekleyeceğim.” dedi. 

Türkiye'de bir ilk! Sadece 27 yaşında... - Sayfa 6

İki kadın helikopter pilotu adayının eğitim sürecinde olduklarını anlatan Erol, onlarla birlikte çalışmayı beklediğini dile getirdi.

Türkiye'de bir ilk! Sadece 27 yaşında... - Sayfa 7

HEDEFİNDE SKORSKY VE ATAK KULLANMAK VAR

Erol, kadınların her alanda başarılı olabileceğine inandığını vurgulayarak, “Bundan sonraki hedefim, Skorsky ve Atak helikopter pilotu olmak. Yani kadın taarruz helikopteri pilotu olmak istiyorum. Emniyet Teşkilatımıza yakın zamanda Atak helikopterleri de gelecek. Onları bekliyorum.” ifadelerini kullandı.