Sonsuz Türk

Türkiye ekonomisi 2020’ye hızlı başladı

Türkiye ekonomisi 2020’ye hızlı başladı
161
17 Ocak 2020 - 21:03

Türkiye ekonomisi 2020 yılına hızlı başladı. Sanayi üretim verileri arttı, borsa tüm zamanların rekorunu kırdı. Uzmanlar bu yıl ekonomideki dinamiklerin pozitif seyredeceğini öngörüyor.

2020 yılı Türkiye ekonomisi açısından olumlu başladı. 2019’un son çeyreğine yansıyan olumlu verilerin etkisi yeni yıla da pozitif yansıdı.

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yücel Tonguç Erbay, “Merkez bankası bir faiz indirimi toplantısına gitti. Bu yıl da 12 toplantı içerisinde ilk toplantıda faiz indirimine gitti. Sanayi üretim verilerini biraz büyüme odaklı görüyoruz. Kredi hacminde bir genişleme var. Ülke CDS’leri 240’lara kadar indi.” dedi.

“200 bin seviyesi Borsa İstanbul için çok uzak bir hedef değil”

Geçen yıl başlayan Borsa İstanbul’daki yükseliş, bu sene de sürdü.

Erbaş, tüm zamanların rekorunu kıran Borsa İstanbul ile ilgili, “Borsada TL bazlı bir rekor kapanış ve aynı zamanda hacim bazda rekorlar geliyor. 200 bin seviyelerinin Borsa İstanbul içinde çok uzak bir hedef olduğunu düşünmüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Sermaye piyasalarında yükselişin devamını görebiliriz”

2019 yılı dünya ekonomisi açısından zorlu geçti, Türkiye ise pozitif ayrışmayı başardı.

Erbaş, “Türkiye 2019’un son döneminde yaptığı bazı değişiklikleri ya da enerjisini harcadığı alanlardaki o projelerini 2020’ye taşımaya devam ederse tahmin ediyorum hedeflerine ulaşırken özellikle sermaye piyasalarında, borsalarda bir yükselişin devamını görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, 2020’nin Türkiye yılı olacağını belirtiyor. Yabancı yatırımcı girişlerinin de hızlanması bekleniyor.