Sonsuz Türk

Türk İHA’lar Suriye’nin kuzeyinde görevde

Türk İHA’lar Suriye’nin kuzeyinde görevde
105
14 Ağustos 2019 - 19:08

Milli Savunma Bakanlığı, ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölgede, İnsansız Hava Araçlarının görev icra etmeye başladığını açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ABD ile koordineli bir şekilde Suriye kuzeyinde tesis edilmesi planlanan Güvenli Bölge kapsamında; Şanlıurfa’da kurulacak Müşterek Harekat Merkezi’nin faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam ediliyor.

Bölgede TSK’ya ait İnsansız Hava Araçları (İHA) görev icra etmeye başladı. 

Türk askeri yetkililer, ABD’li heyetle görüşmek için Akçakale’de

Öte yandan Suriye’nin kuzeyine kurulması planlanan güvenli bölge ile ilgili ABD askerlerinin bulunduğu, sınırdaki Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine, öğleden sonra, aralarında 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla’nın da olduğu askeri heyet geldi.

Güvenlik önlemleri eşliğinde ilçeye gelen Türk askeri heyeti, 3. Hudut Alay Komutanlığı’na giriş yaptı.

Korgeneral Yayla ve beraberindeki askeri yetkililerin, burada bulunan ABD’li askerler ile Müşterek Harekat Merkezi’ne ilişkin görüşmeler yapacağı belirtildi.

Türk ve ABD heyetleri Müşterek Harekat Merkezi konusunu görüşüyor

Geçtiğimiz günlerde Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK/YPG varlığını sona erdirecek “Güvenli Bölge” için 6 kişilik Amerikalı heyetle Şanlıurfa’da görüşmelere başlanmıştı. 

Türkiye, terörist saldırıların önlenmesi için Barış Koridorunun 40 kilometre olmasında ısrarcı. Terör örgütü PKK/YPG’nin bölgeden çıkarılması ve ağır silahlarına el konulması da Ankara’nın olmazsa olmazı.

Barış Koridorunun oluşturulmasıyla bölge, teröristlerden arındırılacak. Sonraki aşama ise Suriyelilerin evlerine dönmesi.

TRT Haber