Sonsuz Türk

Turancılar Doğu Türkistan için buluşuyor

Turancılar Doğu Türkistan için buluşuyor
366
02 Kasım 2019 - 13:23

Vefalı Turancılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği tüm halkımızı tam bağımsız Doğu Türkistan için ses olmaya davet ediyor.

Bugün saat 15.00’de Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’nda düzenlenecek olan gösteriye Turan sevdalısı tüm halkımız davetlidir.

Derneğin Basın Bildirisi:

Çin’in 1949 yılından bu yana hakimiyeti altında tuttuğu Doğu Türkistan’ın kırsal kesimlerinde etrafı yüksek duvarlarla çevrili inşaatlar devam ediyor. Doğu Türkistan kırsalında içinde yüz binlerce Uygur Türkü’nün tutulduğu toplama kamplarının son zamanlarda çokça büyüdüğü aşikardır.

Yaklaşık 800 bin civarında Müslüman Uygur Türkü Çin’in sözde ‘eğitim merkezi’ olarak dünyaya duyurduğu toplama kamplarında tutulmaktadir.

Zalim Çin, 2014 yılından itibaren ‘teröre karşı halk mücadelesi’ ile Uygurlara yönelik kültürel ve dini kısıtlama ve baskılar son yıllarda giderek hızlandi.

Erkeklerin sakal bırakması ve kadınların uzun kıyafet giymesi yasaklanarak Dogu Türkistanli ailelerin yanlarına zorla Çinli erkekler yerleştirilerek aile bütünlüğünün yok olmasına, ailenin bölünmesine sebep olmaktadır. Uygur kızları zorla Çinli erkekler ile evlendirilerek Çinlilestirme politikası devam etmektedir.

Doğu Türkistan bizim için inat değil şeref meselesidir. Sereften taviz verilmez ve bütün bu eziyetlerlerle, zulümle davranan Çin Hukumetini kınıyoruz.