Sonsuz Türk

Trump: Süleymani yıllar önce öldürülmeliydi

Trump: Süleymani yıllar önce öldürülmeliydi
113
04 Ocak 2020 - 14:31

ABD Başkanı Donald Trump, “Süleymani binlerce ABD’linin ölümünden sorumlu, yıllar önce öldürülmeliydi” dedi. Ayrıca, savaşı durdurmak için bu adımı attıklarını söyledi.

Trump, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in Bağdat’ta düzenlenen operasyonla öldürülmesinin ardından Twitter’dan paylaşım yaptı.

ABD Başkanı, “İran hiçbir zaman bir savaşı kazanmadı ama hiçbir müzakereyi de kaybetmedi” ifadesini kullandı.

Trump’tan Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili yeni bir açıklama daha geldi:

“General Kasım Süleymani, zaman içerisinde binlerce Amerikalıyı öldürdü veya ağır şekilde yaraladı. Birçoğunu da öldürmeyi planlıyordu ama yakalandı. Son zamanlarda çok sayıda İranlı protestocular da dahil olmak üzere milyonlarca insanın ölümünden doğrudan ve dolaylı olarak sorumluydu.”

Trump, İran içinde ve dışında Süleymani’den nefret edildiğini ancak Tahran yönetiminin bunu kabul etmediğini savunarak, “(İran halkı) Dünya’ya inandırmaya çalıştıkları gibi liderleri kadar üzgün değil. Yıllar önce yok edilmeliydi” dedi.

“Süleymani’nin terör dönemi sona ermiştir”

ABD Başkanı Trump, Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin kameralar önündeki ilk açıklamasını ise tatilini geçirdiği Florida’da yaptı.

Süleymani’nin DMO çatısı altında uzun yıllar boyunca bölgede birçok Amerikalının öldürülmesinden sorumlu olduğunu belirten Trump, İranlı komutanın birçok yeni saldırı planı yaptığını ve bunu durdurmak için söz konusu saldırıyı icra ettiklerini söyledi.

Irak’taki ABD Büyükelçiliğine gerçekleştirilen saldırıyı anımsatan Trump, “Tüm diplomatlarımızı, personelimizi ve müttefiklerimizi korumak için her şeyi yapacağız. Eğer onlara zarar verirseniz sizi bulur ve yok ederiz” dedi.

“Süleymani’nin terör dönemi sona ermiştir. O daha önce ortadan kaldırılmalıydı, bu yapılsaydı birçok hayat kurtarılabilirdi” diyen Trump, Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin, “Dün attığımız adımı bir savaşı başlatmak için değil, savaşı durdurmak için attık” sözlerine yer verdi.

“İran’da rejim değişikliği peşinde değiliz”

İran halkına büyük saygı duyduğunu anlatan Trump, “İran’da bir rejim değişikliği peşinde değiliz. Ancak İran rejiminin bölgedeki vekalet savaşları derhal sona ermelidir” ifadelerini kullandı.

Trump, “Dünyanın herhangi bir yerinde bir Amerikalı hedef alınırsa orada gerekli tüm adımları atmak üzere hazır durumdayız, özellikle de İran söz konusu olduğunda” değerlendirmesinde bulundu.

Ne olmuştu?

Kasım Süleymani ve Ebu Mehdi el-Mühendis, Bağdat’ta havalimanı yolunda araçlarına düzenlenen saldırıyla öldürülmüş, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, saldırı talimatını ABD Başkanı Donald Trump’ın verdiğini duyurmuştu.

Trump, saldırı sonrası Twitter hesabından ABD bayrağı paylaşmıştı.

İran Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney ise ABD saldırısının intikamının alınacağını söylemişti. Ülkede 3 gün ulusal yas ilan eden Hamaney, ABD güçlerine sert karşılık verileceğini duyurmuştu.

Kasım Süleymani

ABD’nin operasyonuyla öldürülen General Kasım Süleymani, İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı olarak görev yapıyordu. Süleymani, Tahran’ın Orta Doğu’daki en önemli aktörü sayılıyordu.