Sonsuz Türk

Tel Abyad’da pazar yerine bombalı saldırı: 13 ölü

Tel Abyad’da pazar yerine bombalı saldırı: 13 ölü
151
02 Kasım 2019 - 19:35

Suriye’nin kuzeyindeki Tel Abyad ilçe merkezindeki pazar yerine düzenlenen bombalı terör saldırısında en az 13 sivil hayatını kaybetti.

Terör örgütü PKK/YPG’den temizlenen Tel Abyad ilçe merkezinde, pazar yerine bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Patlamada, aralarında çocukların da olduğu en az 13 sivil hayatını kaybetti, 20 civarında sivil de yaralandı.

Yaralılar Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesindeki hastanelere kaldırılırken, ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Bölgeye intikal eden Suriye Milli Ordusu (SMO) askerleri, saldırıların terör örgütü PKK/YPG tarafından düzenlendiği ihtimali üzerinde duruyor.

MSB’den açıklama

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Barış Pınarı Harekat bölgesinde Tel Abyad merkezinde her şeyin güzelleştiği, normalleştiği bir ortamda, buna tahammül edemeyen PKK/YPG’li teröristler tarafından Tel Abyad merkezinde masum insanların alışveriş yaptığı pazar yerinde, bombalı aracın patlatılması sonucunda ilk verilere göre 13 sivilin hayatını kaybettiği, 20 civarında sivilin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, “Barış Pınarı Harekâtı neticesinde evlerine ve topraklarına geri dönebilen Tel Abyadlı masum sivillere yönelik bombalı terör saldırısı yapan eli kanlı PKK/YPG’li teröristlerin bu insanlık dışı saldırısını en sert şekilde kınıyor ve tüm ülkeleri bu acımasız terör örgütüne karşı tavır almaya davet ediyoruz.” denildi.

İbrahim Kalın: Terör örgütü gerçek ve kanlı yüzünü bir kez daha gösterdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Tel Abyad’da pazar yerine yapılan ve sivilleri hedef alan saldırıda 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 20 kişinin yaralandığını aktardı.

İbrahim Kalın, “Bu saldırı, YPG terör örgütünün gerçek ve kanlı yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur. Türkiye, terörün her türüne karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

PKK/YPG mutabakata rağmen saldırılarını sürdürüyor

Terör örgütü PKK/YPG, örgütün Barış Pınarı Harekatı bölgesinden çekilmesine ilişkin Türkiye ile ABD arasında 17 Ekim’de varılan mutabakata rağmen, Tel Abyad ve Rasulayn ilçeleri ile çevrelerinde saldırılarını sürdürüyor.

YPK/PKK, Tel Abyad ve Rasulayn’da çok sayıda bombalı araç saldırısı düzenlemişti. 

Akçakale ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Tel Abyad ilçesi 13 Ekim’de YPG/PKK’lı teröristlerden kurtarılmıştı.

AA/TRT Haber