Sonsuz Türk

Somali’de yaralanan 10 kişi Türkiye’de

Somali’de yaralanan 10 kişi Türkiye’de
105
22 Ocak 2020 - 18:03

Somali’de bomba yüklü araçla gerçekleştirilen terör saldırısında yaralanan 10 kişiyi taşıyan Türk Hava Kuvvetlerine ait uçak, Ankara Etimesgut Askeri Havaalanına indi.

Somali’nin başkenti Mogadişu’nun güneybatısındaki Afgoye kentinde, Afgoye-Mogadişu yolunun yapımını üstlenen bir Türk müteahhitlik firmasının şantiyesine iki gün önce bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti, 6’sı Türk vatandaşı 20 kişi de yaralandı.

Bombalı saldırıda yaralanan 10 kişi, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400M tipi askeri nakliye uçağıyla Türkiye’ye getirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Somali’den getirilen yaralıları Etimesgut Askeri Havaalanında karşıladı. Bakan Koca, gazetecilere yaptığı açıklamada, Somali’deki menfur saldırıda yaralanan 17 kişiden 6’sının Türk vatandaşı, 11’inin ise Somalili olduğunu hatırlattı.

Yaralıların ilk etapta Mogadişu’daki Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındığını belirten Koca, tedavileri yapılan 6 Türk’ten 2’sinin taburcu edildiğini söyledi.

“Toplam 17 hastanın 10’unu Türkiye’ye getirdik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine dün gece Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400 tipi uçağın hızlı şekilde Somali’ye gönderildiğini ifade eden Bakan Koca, şunları söyledi:

“Toplam 17 hastanın 10’unu Türkiye’ye getirdik. Bu 10 hastanın 4’ü Türk, 6’sı ise Somali vatandaşı. Türk vatandaşlarından 1’inin entübe olduğunu ve genel durumunun biraz daha ciddiyetini koruduğunu, diğer 3 hastamızın ise genel durumunun daha iyi olduğunu söyleyebilirim. 6 Somali vatandaşının 4’ünün durumları biraz daha ciddi.”

Koca, yaralıların ambulanslarla Ankara Şehir Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt ve Ankara Eğitim Araştırma hastanelerine nakillerinin yapılacağını bildirdi.

Saldırıyı lanetleyen ve Somali hükümeti ile vatandaşlarına tekrar geçmiş olsun dileklerini ileten Fahrettin Koca, Somali halkının her zaman yanında olacaklarını vurguladı.