Sonsuz Türk

Somali’de Türk müteahhitlere saldırı

Somali’de Türk müteahhitlere saldırı
112
18 Ocak 2020 - 19:26

Somali’nin başkenti Mogadişu’da, Türk inşaat çalışanlarına yönelik bombalı terör saldırısında 3 kişi hayatını kaybetti, 6’sı Türk 20 kişi yaralandı.

Somali’de faaliyet gösteren inşaat firmasının Türk çalışanları, Somali’nin başkenti Mogadişu’ya 30 kilometre mesafede, öğle yemeği yedikleri sırada saldırıya uğradı.

6’sı Türk 20 kişi yaralandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, terör saldırısına ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

“Yaralıların tedavisi Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Araştırma Hastanemizde yapılıyor. Büyükelçiliğimiz ile istişare halindeyiz, ambulans uçağımız, ihtiyaç anında yola çıkmak üzere hazır. Bu hain saldırıyı kınıyor, yaralılarımıza geçmiş olsun diliyorum.”

Somali hükümet sözcüsü İsmail Muhtar, saldırıda, aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 3 kişinin öldüğünü, 20 kişinin de yaralandığını, can kaybının artmasından da endişe ettiklerini açıkladı.

Muhtar, yaralılar arasında 6 Türk vatandaşının yanı sıra Somali Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısının da bulunduğunu söyledi.

MSB: Terör saldırısını en sert şekilde lanetliyor ve kınıyoruz

Milli Savunma Bakanlığından, Somali’de Türk inşaat çalışanlarına yönelik saldırıya ilişkin yapılan açıklamada, “Somali’de masum sivilleri hedef alan bombalı terör saldırısını en sert şekilde lanetliyor ve kınıyoruz. Türkiye, terör belasına karşı Somalili kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Bakan Çavuşoğlu: Saldırılar terörle mücadelemizde bizi asla yıldıramaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, terör saldırısına ilişkin, “Somali’deki saldırı terörün çirkin yüzünü bir kez daha ortaya koydu. Bu alçak saldırılar terörle mücadelemizde bizi asla yıldıramaz. Somalili kardeşlerimizin her zaman yanında olacağız. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum, durumlarını yakından takip ediyoruz.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı, “Somali’de bomba yüklü araçla gerçekleştirilen ve altı Türk vatandaşının yaralandığı terör saldırısını lanetliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Başkent Mogadişu’da 28 Aralık’ta gümrük merkezi yakınlarında bomba yüklü araç, üniversite öğrencilerini taşıyan otobüsün geçişi sırasında infilak ettirilmiş, saldırıda 2’si Türk vatandaşı 80’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Terör örgütü Şebab, bölgede altyapı ve yol çalışmalarını üstlenen Türk firmalarını zaman zaman hedef alıyor.