Sonsuz Türk

MHP’li Başkan Vidinlioğlu: Biz birlikte büyük Türk Milletiyiz

MHP’li Başkan Vidinlioğlu: Biz birlikte büyük Türk Milletiyiz
107
28 Ocak 2020 - 20:31

Elazığ’ın Sivrice İlçesinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem felaketinin ardından Kastamonu Belediye Başkanlığı öncülüğünde başlatılan yardım kampanyası ile toplanan yardımlar bölge halkına ulaştırılmak üzere yola çıktı.

Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, düzenledikleri yardım kampanyasına vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini, ilk günde bile çok ciddi rakamlara ulaştıklarını söyledi.

Dün itibarıyla kampanyanın sona erdiğini belirten Vidinlioğlu, “Gösterilen duyarlılık için teşekkür ediyorum. Biz birlikte büyük Türk milletiyiz. En küçük bir afette, kötü günümüzde bir araya gelebilmeyi başaran bir milletiz. Allah birliğimizi beraberliğimizi devam ettirsin.” dedi.

Kendilerinin dışında da Kastamonu’dan çok sayıda yardım malzemesinin bölgeye gönderildiğine işaret eden Vidinlioğlu, en kısa zamanda depremin yaralarının sarılmasını temenni etti.

“BİZ BİRLİKTE BÜYÜK TÜRK MİLLETİYİZ”

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem sonrasında can kayıpları yaşadık ve çok fazla sayıda yaralımız var. Öncelikle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralı olarak enkaz altından çıkarılmış olanlar var. Hepsine acil şifalar diliyorum. Cenab-ı Allah milletimizi bu tür afetlerden korusun. Tabi deprem ülkemizin gerçeği. Bundan sonrasında çok daha fazla dikkat etmemiz gerekecek. Özellikle sağlam olmayan binalar can kayıplarını da yaralıları da maddi kayıpları da çok fazla arttırıyor. Depremin hemen akabinde biz de belediyemiz olarak oradaki kardeşlerimiz için, vatandaşlarımız için bir yardım kampanyası başlattık. Kampanyanın daha ilk gününde çok ciddi rakamlara ulaştık. Yardımlar da gelmeye devam ettiği için araçlarımızı göndermemiz bugün gerçekleşiyor. Dün itibarıyla da vatandaşlarımıza artık ayni yardımların kabul edilmeyeceğini duyurduk. Nakdi yardımlar ise devam edebilir banka hesap numaralarına. Önce değerli hemşehrilerime duyarlılıkları için çok teşekkür ediyorum. Biz birlikte büyük Türk Milletiyiz. Yaşanan en küçük afet neticesinde bile, kötü günlerde bir araya gelmeyi başarabilen bir milletiz. Cenab-ı Allah birliğimizi ve beraberliğimizi devam ettirsin.

“HEM DUALARIMIZI HEM DE TOPLAYABİLDİĞİMİZ MALZEMELERİMİZİ GÖNDERİYORUZ. HEMŞEHRİLERİME TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Tabi bu sadece belediyemizin kampanyasının yardımları. Onun haricinde İl Afet Müdürlüğü üzerinden çok sayıda yardım bölgeye ulaştırılmış vaziyette. Yine siyasi partilerimizden ciddi anlamda bu konuda duyarlılık hemen oluştu ve oradan da yardım talepleri geldi. Özellikle hemen bütün ilçelerimizden Ülkü Ocakları çok ciddi yardımlar topladılar. Biz de özellikle duyurduğumuz gibi giyim malzemesi ve kuru bakliyatın yer aldığı iki kamyonu yola çıkarıyoruz dualar eşliğinde. Ben depremin hemen akabinde depremin en çok hissedildiği Sivrice ve Maden İlçelerimizdeki her iki belediye başkanımızla da görüştüm. Her türlü imkanlarının olduğunu, devletin elini uzattığını ve sadece dua beklediklerini söylediler. Ama biz hem dualarımızı hem de toplayabildiğimiz malzemelerimizi gönderiyoruz. İnşallah en kısa zamanda yaralar sarılır. En kısa zamanda orada yapılacak toplu konutlarla bu kış gününde insanlarımız dışarda kalmaktan kurtulurlar. Ben tekrar hemşehrilerime özverilerinden ve duyarlılıklarından ötürü teşekkür ediyorum. Cenab-ı Allah milletimizin yar ve yardımcısı olsun.

Ayrıca Belediye Başkan Yardımcılarımız, Belediye Meclis Üyelerimiz de bu konuda çok ciddi bir çalışmanın içerisine girdiler. Ama personelimizin yeri çok ayrı. Mesai mefhumu gözetmeksizin gecenin bir yarılarına kadar gelen bütün malzemelerin hepsini paketleyip, ayırıp tanzim edip yola çıkmaya hazır hale getirdiler. Ben hepsine teşekkür ediyorum. Personelimizin bu konudaki hassasiyeti, duyarlılığı ve çalışkanlığı gerçekten takdire şayandı. Hepsi ayrı ayrı övgüyü hak ediyor. Hepsinden Allah razı olsun.”

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN İLK ETABI İÇİN EVRAKLARIMIZI BAKANLIĞA SUNDUK”

Kastamonu’daki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Kentsel dönüşümle ilgili olarak Kastamonu altı bölgeye ayrılmıştı. İlk bölgesini Bakan Bey de açıkladılar. Nasrullah Meydanı ile Kale arasındaki bölge. Diğerleri ile ilgili de çalışmamız var. Tabi bu zaman alacak bir durum. Hepsini bir anda yapmak mümkün değil. Ama kentsel dönüşümün ilk etabı olan Nasrullah Meydanı ile Kale arasındaki bölge için biz bütün dokümanlarımızı, evraklarımızı, her şeyimizi hazırladık. Bakanlığa sunduk. Bu hafta içerisinde de Sayın Bakanımızdan randevu talep etmiştik. Bu hafta bir randevu söz konusu olacaktı. Fakat yaşanan afet sonrasında ileri bir tarihe kaldı. Kentsel dönüşümle ilgili çalışmamız başlayacak. Diğer bölgelerle ilgili olarak da zaten yıkılmaya yüz tutmuş binalarla ilgili mevzuatta kolaylaşma olduğu için artık yıkım kararı alabiliyoruz. Birkaç örneğini de geçtiğimiz günlerde siz de takip ettiniz, gördünüz. Özellikle tehlike arz eden binaların yıkım işlemini gerçekleştiriyoruz. Fakat onun dışındaki binalarla ilgili de bunun mutlaka bir plan, program dahilinde yapılması lazım” dedi.

Kastamonu Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Yurt, Nuray Çolak, Serkan Bahçacıoğlu, Belediye Meclis Üyeleri Metehan Hamzaoğlu, Cihangir Çelikoğlu ve Ferdi Kargılı, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ekrem Küçükbayram  ve belediye birim amirlerinin de yer aldığı uğurlamada tırlar yapılan duanın ardından Elazığ ve Malatya’ya ulaşmak üzere yola çıktı.