Sonsuz Türk

MHP Genel Başkanı Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na “dokunulmazlık” çağrısı

MHP Genel Başkanı Bahçeli’den Kılıçdaroğlu’na “dokunulmazlık” çağrısı
448
08 Mayıs 2019 - 13:08

MHP Genel Başkanı Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na seslenerek, “Gel dokunulmazlığın kaldırılması için talep ver, ilk oyu ben vermezsem namerdim.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis Grup Toplantısında açıklamalarda bulundu.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararına değinen Bahçeli, YSK’nın adaletli bir kararla milletin yüreğine su serptiğini söyledi.

Bahçeli, “YSK’nın kararını karalamak, kurul üyelerine çete üyesi demek kirli bir ağız, sakat bir zihniyet.” dedi.

“Cumhur İttifakı’nın toplam oyu yüzde 60,42 düzeyindedir”

MHP ile AK Parti arasında sorun varmış gibi yazılıp çizildiğini belirten Bahçeli, “MHP’nin AK Parti’nin altını oyduğunu ahlaksızca söylediler. Cumhur İttifakı’nın 31 Mart’ta toplam oyu yüzde 60,42 düzeyindedir.” diye konuştu.

31 Mart’tan sonra Cumhur İttifakı’nın kommasını arzulayan çevrelere adeta bir cesaret geldiğini belirten Bahçeli, Cumhur İttifakı’nın Türk milletinin ta kendisi olduğunu ifade etti.

“Yükselen döviz kuru neyin mesajlarıdır?”

Bahçeli, “YSK’nın İstanbul seçimlerini görüşmeye başladığı andan itibaren yükselen döviz kuru neyin mesajlarıdır?” dedi.

“Bazı konuşmalarında suç unsuru olduğu kanaatindeyim”

Bahçeli, partisinin Meclisteki grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Konuşmasında dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili bir çağrısının olduğunun hatırlatılmasının ardından “Bunu biraz daha açabilir misiniz?” sorusu üzerine Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun son günlerdeki konuşmalarının siyasi üslupla edep ve terbiye ile bağdaşmadığını belirtti.

Kılıçdaroğlu’nun çok ileri konuştuğunu, konuları çok saptırdığını ve konuşmasının hakaret içerdiğini ifade eden Bahçeli, “Yedi tane YSK üyesini isim isim belirtirken arkasında da çete sıfatıyla nitelendirmesi yakışık olmamıştır. Bazı konuşmalarında suç unsuru olduğu kanaatindeyim. Eğer bunlardan haklı olup olmadığı iddiasını taşıyorsa kendisi müracaat etsin, dokunulmazlığın kaldırılması talebinde bulunsun. Ben de ilk olarak dokunulmazlığın kaldırılması yönünde oy vereceğimi ifade ediyorum.” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘görüşelim’ ifadesinde bulunmuştu. Şu ana kadar herhangi bir randevulaşma oldu mu?” sorusuna karşılık da Bahçeli, “Daha bir gün oldu.” yanıtını verdi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eleştirisi

Bahçeli, bir gazetecinin “367 benzetmesi geldi eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Twitter’deki mesajını okudum. 367 ile ilgili olarak o dönemin Yargıtay Başsavcısı ile aynı çukura girmeleri inandırıcı değildir. 367 tezini ortaya koyup, kendi cumhurbaşkanlığını engellemeye çalışan bir zatın görüşünü şimdiki ile ilişkilendirerek ‘iki üzüntü yaşadığını’ söylemesi doğru değildir. 367 riskini 71 milletvekili ile aşan, kendisinin cumhurbaşkanı olması için 3. turu deneyen bir siyasi partinin Genel Başkanı olarak söylüyorum: AKP’ye vefasızlık yapıyor ama MHP’nin politikasına da hiç olmazsa saygı duysun.”

“Tartışma büyükşehir belediye başkanlığının üzerinedir”

YSK’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimin iptali ve yenilenmesine ilişkin kararında, ilçe belediye başkanlıkları, belediye meclis üyelikleri ve muhtarlık seçimlerinin iptalinin neden yer almadığı sorusuna da Bahçeli, “Böyle bir itiraz söz konusu olmamış. 39 belediyenin içerisinde de çok sayıda Cumhur İttifakı ve özellikle AKP’li belediye başkan adayları kazanmış. Onlara itirazı kendileri yapsınlar, yeniden sayılsın. Ama tartışma büyükşehir belediye başkanlığının üzerinedir. Mazbatayı erken alıp Atatürk’ün Anıtkabir’ine gidip orada defter imzalayanlar sonuca da katlanacaklar.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: TRT Avaz