Sonsuz Türk

Libya’da Hafter’e bağlı güçler ateşkesi kabul etti

Libya’da Hafter’e bağlı güçler ateşkesi kabul etti
111
12 Ocak 2020 - 1:58

Türkiye ve Rusya’nın Libya için ortak ateşkes çağrısını meşru hükümet kabul etmişti. Darbeci lider Hafter’e bağlı güçler de, ateşkes çağrısını kabul ettiğini açıkladı.

Libya’nın doğusundaki darbeci lider Halife Hafter’e bağlı güçler, Türkiye ve Rusya’nın Libya’ya yönelik yerel saatle 12 Ocak 00.00’da Türkiye saati ile 01.00’da başlayacak ortak ateşkes çağrısını kabul etti.

Hafter’e bağlı güçlerin Sözcüsü Ahmed el-Mismari, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı görüntülü mesajında, Libya’nın batısındaki “operasyonlarına ilişkin ateşkes çağrısını kabul ettiklerini” ancak karşı tarafın ateşkesi ihlal etmesi halinde şiddetle karşılık vereceklerini kaydetti.

Ateşkesin kabul kararının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesinden sonra gelmesi dikkat çekti.

Erdoğan ile Putin Libya’daki son durumu ele aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüşerek, Türkiye Rusya mutabakatı gereğince Libya’daki son durumu ele almıştı.

Türkiye ve Rusya’nın siyasi çözüm sürecinin devam etmesi konusundaki istekleri görüşmede bir kez daha teyit edildi.

Kremlin’den yapılan açıklamada da Putin’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Almanya Başbakanı Merkel ve diğer bazı ülke liderleriyle gerçekleştirdiği görüşmeler hakkında bilgilendirdiği belirtildi.