Sonsuz Türk

Kurtulmuş: Erdoğan ve Bahçeli arasında görüşme olabilir

Kurtulmuş: Erdoğan ve Bahçeli arasında görüşme olabilir
114
05 Aralık 2019 - 22:31

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, Ceren Özdemir cinayetiyle ilgili, “Yargının en ağır cezayı vereceğini ümit ediyoruz.” dedi.

AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, TRT Haber Koordinatör Yardımcısı Aysun Torun Orhan’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“NATO’nun terörle mücadelede bize destek olmasını bekliyoruz”

Numan Kurtulmuş, NATO Zirvesinden çıkan deklarasyonu, “Teröre karşı ortak bir kararlığının ifade edilmesi önemli ama yetersizdir. Beklentimiz NATO’nun bize destek olması” sözleriyle değerlendirdi.

Kurtulmuş, “Türkiye’ye zarar veren binlerce insanın ölümüne neden olan PYD/YPG’yi de terör örgütü olarak kabul edin, FETÖ’yü de bir terör örgütü olarak kabul edin. DEAŞ’a karşı mücadelede gelin sizi de görelim. Dolayısıyla soyut bir teröre karşı mücadele kavramı ortaya çıkmış görünüyor. Bu teorik olarak iyi bir şeydir ama pratikte bunun nasıl uygulanacağını da önümüzdeki süreçte göreceğiz.” dedi.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli arasında görüşme olabilir”

Kurtulmuş, MHP’nin ceza infaz teklifini beklemeye almasını şu sözlerle değerlendirdi:

“Sayın Bahçeli, Adalet Bakanlığının bu çalışmalarının son noktaya gelmesini ve bununla ilgili sürecin tamamlanmasını bekliyor. MHP teklifini de bu süreçte askıya alıyor benim anladığım budur. AK Parti’nin teklifine destek vermeyecek gibi yorumlanabilir mi, yorumlanmaz. Biz bunun en geniş ittifakla Meclisten geçmesini bekliyoruz.”

Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı ve Devlet Bahçeli arasında bir görüşme olabileceğini de sözlerine ekledi.

“Ceren Özdemir cinayetinin takipçisi olacağız”

Kurtulmuş, Ceren Özdemir cinayetiyle ilgili “Yargının en ağır cezayı vereceğini ümit ediyoruz, biz de takipçisi olacağız.” dedi.

“İnfaz düzenlemesine ihtiyaç var”

Açık cezaevi uygulaması ve İnfaz Yasası ile ilgili, “İnfaz düzenlemelerini reform mahiyetinde gözden geçirmeliyiz. İnfaz düzenlemesine ihtiyaç var. Açık cezaevi ve izinler mevcut yasalara göre verilmiştir burada suçun caydırıcı olması önemlidir ki insanlar bir daha suç işlemesinler. Adalet Bakanlığı çalışmayı sürdürüyor.” dedi.

“AK Parti kongre süreçlerini 2023’ün bir hazırlık süreci olarak görüyor”

AK Parti bu kongre süreçlerini 2023’ün bir hazırlık süreci olarak görüyor. Bunda hiç şüphe yok. Özellikle yerel seçimlerden sonra yeniden derlenme, toparlanma, büyüme, güçlenme ve ileriye doğru atılım yapma dönemi olarak kabul ediyoruz. Zaten her kongrede bu yenilik oluyor. Bu kongrede biraz daha titiz, daha güçlü bir şekilde eksiklikleri biliyoruz, söylenen odur, hepimizin söylediği budur, Allah, bu eksiklikleri doğru bir şekilde düzeltme imkanı versin.