Sonsuz Türk

İran depremi Van’ı vurdu: 9 ölü

İran depremi Van’ı vurdu: 9 ölü
44
23 Şubat 2020 - 21:43

İran’ın Hoy kentinde 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Van’ın Başkale ilçesine bağlı köylerde yıkıma neden oldu, 9 kişi hayatını kaybetti.

İran’da saat 08.53’te 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

9 kişi hayatını kaybetti

Deprem Van’ın Başkale ilçesine bağlı köylerde yıkıma neden oldu. Kaşkol, Güvendik, Özpınar ve Gelenler köylerinde kerpiç evler yıkıldı, 9 kişi hayatını kaybetti.

En çok kayıp Özpınar’da

Özpınar’da 7, Güvendik’te 1, Gelenler’de ise 1 kişi hayatını kaybetti. Depremden en çok etkilenen Özpınar oldu. 

2’si ağır 50 yaralı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,depremde 2’si ağır 50 vatandaşın yaralandığını açıkladı. Bakan Koca, “Depremin ilk anından itibaren bölgeye 25 ambulans, helikopter ambulans ve 13 UMKE ekibi yönlendirdik. Sabah saatlerinde yaşanan afette ne yazık ki 9 vatandaşımız hayatını kaybetti. 50 vatandaşımız yaralandı” dedi. Koca, yaralıların bölgede 3 hastanede tedavi altına alındığını belirterek, bu yaralılardan 2’sinin yoğun bakımda ve sağlık durumlarının ağır olduğunu söyledi.

Bakan Soylu: 1250 çadır sevk ettik, kurulmaya başlandı

Depremde hasar gören Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar Mahallesi’nde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Enkaz altında şu anda hiçbir vatandaşımız yok. Şu ana kadar bu köye bölgeden 1250 çadır sevk ettik. Özellikle bu gece tedbirlerimizi alıyoruz” dedi. 

Bakan Soylu, çadırların kurulmaya başlandığını ve sıcak yemek dağıtımının yapıldığını söyledi. 

Depremden dolayı hasar gören köylere yardımlar ulaştırıldı. 

Van'ın Başkale ilçesine bağlı mahallelerde ekipler, çadırların kurulumunu yapıyor.  Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan bilgi aldı.

“Hayvanları telef olan aileler için 200 küçükbaş hayvanın sevkiyatına başlandı”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Van’da depremde ahırları zarar gören ve hayvanları telef olan vatandaşlara yardım için çalışmaların başlatıldığını, 200 küçükbaş hayvanın bölgeye gönderileceğini bildirdi.

Pakdemirli, yazılı açıklamasında, merkez üssü İran olan 5,9 şiddetindeki depremin Van’ın Başkale ilçesi ve mahallelerinde şiddetli bir şekilde hissedildiğini ifade etti.

Devletin tüm imkanlarıyla depremzedelerin yanında olduğunu kaydeden Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak da depremde hayvanları telef olan, ahırları yıkılan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda depremin etkili olduğu Başkale ilçesinin Böğrüpek, Gelenler, Güvendik, Kaşkol, Ömerdağı, Özpınar, Eşmepınar mahallelerinde hasar tespit çalışmalarının sürdüğünün altını çizen Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:

“İlk gelen verilere göre bu mahallelerimizde 193 ahır yıkılmış, 105 ahır ise ağır hasarlıdır. Tespitlerimizde 1916 küçükbaşın ve 109 büyükbaş hayvanın telef olduğu anlaşılmıştır. Zarar ziyan tespiti için görevlendirdiğimiz personelimizin çalışmaları ise devam etmektedir. Yıkılan ahırların yerine kullanılmak üzere Bakanlığımız tarafından bölgeye 6×4 metre büyüklüğünde 30 adet çadır sevk edilmiştir. Ayrıca Van depreminde zarar gören ailelerin hayvan yemi olarak kullanması için TİGEM’e bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesinden 50 ton yonca otu ve 25 ton saman bölgeye sevk edilmiştir. Yine depremde hayvanları telef olan aileler için 200 küçükbaş hayvanın sevkiyatına başlanmıştır.” 

“Hasarlı yapılara girmeyin”

AFAD’dan yapılan açıklamada deprem bölgesindeki vatandaşların hasarlı yapılara kesinlikle girmemesi gerektiği belirtildi ve “Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir doğal gaz kokusu olmaması gerekmektedir. Doğal gaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır”uyarıları yapıldı.

Kılıçdaroğlu’ndan başsağlığı mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

Kılıçdaroğlu, paylaşımında şunları kaydetti:

“İran merkezli deprem sonucu Van’da hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyor, komşumuz İran’a ve bölgedeki tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Dualarımız can kaybının artmaması için.”

Öte yandan, Van’da meydana gelen hasarı ve yürütülen çalışmaları incelemek için heyet oluşturdu. CHP’den yapılan açıklamaya göre, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba başkanlığında, Parti Meclisi Üyesi ve Ankara milletvekilleri Tekin Bingöl ile Nihat Yeşil’den oluşan heyet, İran’ın Hoy kenti merkezli deprem nedeniyle Van’da yürütülen çalışmalara destek vermek ve incelemelerde bulunmak üzere bu ile gidecek.