Sonsuz Türk

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesine gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesine gitti
154
25 Ocak 2020 - 18:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin olduğu ilk andan bu yana gelişmeleri anbean takip etti. Erdoğan depremi yerinde incelemek üzere Elazığ’a gitti.

Cumhurhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, incelemelerde bulunmak üzere Elazığ’a gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay eşlik ediyor.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar toplam 22 kişi hayatını kaybetti, 1243 kişi yaralandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) saat 20.55’te Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedildiğini açıklamasının ardından başlatılan arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

“Bu tip afetler bizler için büyük bir imtihan”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremde yaşamını yitiren Ayşegül Civelek ile oğlu Muhammet Salih Civelek’in cenaze törenine katıldı. Erdoğan, burada Civelek ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi.

Cenaze namazının ardından konuşan Erdoğan şunları kaydetti;

Bu tip afetler bizler için büyük bir imtihan. Müslüman olmanın bu noktada teslimiyetin en güzel örneklerini vermişiz. Daha önceki depremleri sabırla aşmayı bildik. Şimdi yine bir imtihandayız. Biz hakkında surenin de bulunduğu bu deprem olayları hakkında teslimiyetin en güzelini hep verdik veriyoruz. Şimdi de böyle bir imtihanla karşı karşıyayız. 

Erdoğan, konuşmasının sonunda vefat eden tüm vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyerek, ruhlarına Fatiha okunmasını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra, beraberindekilerle tabuta omuz verdi.

[Erdoğan, konuşmasının sonunda vefat eden tüm vatandaşlara Allah’tan rahmet dileyerek, ruhlarına Fatiha okunmasını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra, beraberindekilerle tabuta omuz verdi. ]

“Devlet ve millet olarak elimizden geleni yapacağız”

Bu kardeşlerimiz inanıyorum ki, Rabbimin cennet müjdesine kavuşanlardan. Biz devlet olarak millet olarak elimizden geleni sonuna kadar inşallah yapıyoruz yapacağız. Bütün bu enkazlardaki çalışmalarımız devam edecek. Bu enkazları kaldırarak bir diğer taraftan da gerek köylerde, gerek mahallelerdeki bu yıkımların yerine TOKİ olarak hemen gerekli adımları atıp kimseyi aç, açıkta inşallah bırakmayacağız. Hiç dedikodulara kulak asmayın. Olumsuz propagandalara kulak asmayın. Bilin ki bizler sizlerin hizmetkarıyız ve bu millete hizmet etmenin ne denli büyük bir şeref olduğunu bilenlerdeniz. Tekrar bütün meftalarımız için Allah’tan rahmet diliyorum. 

Cenazede TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım da hazır bulundu.

Enkazda incelemelerde bulundu, bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze töreninin ardından Sürsürü mahallesinde depremden dolayı çöken 4 katlı bir binanın enkaz alanına gitti. Erdoğan, olay yerinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

“Devletimiz tüm imkanlarını tüm kurumlarıyla kullanmayı sürdürecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sürsürü mahallesindeki incelemelerinin ardından Mustafa Paşa mahallesine giderek yıkılan binaların enkazındaki çalışmaları yerinde inceledi.

Burada açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Devletimiz tüm imkanlarını tüm kurumlarıyla kullanmayı sürdürecek. Ama yaralı ama canlı, insanımıza ulaşmanın gayreti içerisindeyiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü;

Bu tür zamanlarda biliyorsunuz bazıları fırsat kollamaya kalkar. Bu fırsatlara asla bizler kapı aralamayalım. Devletimizin herhangi bir ihtiyacı yok. Birileri illa bir yardım yapacaksa bunun kurumu bellidir, AFAD’la, Kızılay’la bunlar yapılır.

Hastanede yaralıları ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Paşa mahallesindeki incelemelerinin ardından, Fethi Sekin Eğitim Şehir Hastanesi’ne kaldırılan yaralıları ziyaret etti.