Sonsuz Türk

Ceren Damar davasında katile müebbet, avukata soruşturma

Ceren Damar davasında  katile müebbet, avukata soruşturma
37
22 Şubat 2020 - 22:00

Ankara’da akademisyen Ceren Damar Şenel’in öldürülmesine ilişkin davanın 4. duruşmasında karar açıklandı. Sanık Hasan İsmail Hikmet, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık Hasan İsmail Hikmet ve avukatı ile Ceren Damar Şenel’in ailesi katıldı.

“Canavarca hisle öldürmek”ten yargılandı

Duruşmada sanık Hasan İsmail Hikmet ve avukatının esasa ilişkin son savunmaları alındı. Katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet hakkında “canavarca hisle veya eziyet çektirerek, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası istendi. Ayrıca ruhsatsız tabanca bulundurmak ve silahla tehdit suçlarından da 8 yıla kadar hapsi talep edildi.

Mahkeme kararını açıkladı

Şenel’in öldürülmesine ilişkin Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 4. duruşmasında mahkeme, katil zanlısı Hasan İsmail Hikmet’i, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Adalet Bakanı: Yargı masum bir kadının hatırasını korudu

Kararı sosyal medya hesabından değerlendiren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Bugün Ceren Damar davasında vicdanların feryadını işiten yargı, kazanmak için her yolu mübah gören anlayışa itibar etmeyerek masum bir kadının hatırasını korumuş, insan onurunun kırılmasına da izin vermemiştir” ifadesini kullandı.

Paylaşımının sonunda Ceren Damar Şenel’e bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileyen Bakan Gül, “Cenazesi başında sevgili eşinin dediği gibi; iyi bir hukukçu, iyi bir mühendis, iyi bir doktor değil önce iyi bir insan olmaya çalışın” yorumunu yaptı.

Kopya çekerken yakalamıştı

Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel, 2 Ocak 2019 tarihinde sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından önce 2 el silahla vurularak ardından da 17 kez bıçaklanarak öldürülmüştü. 

Sanık avukatı Vahit Bıçak hakkında disiplin soruşturması başlatıldı

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in öldürülmesine ilişkin davada, öğrencisi Hasan İsmail Hikmet ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı.

Karar duruşmasında sanık avukatı Vahit Bıçak’ın esasa ilişkin savunmasında kullandığı kimi ifadeler, müdahil avukatlarının ve izleyicilerin tepkisini çekmişti.

“Önce iyi bir insan olmaya çalışın”

Ceren Damar Şenel cinayeti davası kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül şunları kaydetti:

“Nihayet modern hukuk, savunmanın etik ve yasal sınırlarını belirleyen kurallar öngörmüştür. Çünkü insan onurunun dokunulmazlığı, bütün hakların üzerindedir. Ceren Damar davasında vicdanların feryadını işiten yargı, kazanmak için her yolu mübah gören anlayışa itibar etmeyerek masum bir kadının hatırasını korumuş, insan onurunun kırılmasına da izin vermemiştir.”

Paylaşımının sonunda Ceren Damar Şenel’e bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileyen Bakan Gül, “Cenazesi başında sevgili eşinin dediği gibi; iyi bir hukukçu, iyi bir mühendis, iyi bir doktor değil önce iyi bir insan olmaya çalışın.” ifadesini kullandı. 

Ankara Barosu’na soruşturma çağrısı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da, Ceren Damar cinayeti davasında, sanık avukatının savunmasına tepki göstererek Ankara Barosu’nu soruşturma açmaya davet etmişti.

Tüm bu gelişmelerin ardından Ankara Barosu, Ceren Damar davasındaki sanık avukatı Vahit Bıçak hakkında disiplin soruşturması başlattı.