Sonsuz Türk

Çankırı’da peş peşe iki deprem

Çankırı’da peş peşe iki deprem
119
14 Eylül 2019 - 10:41

Çankırı’da 3 dakika arayla 4,7 ve 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Ankara dahil çevre illerden de hissedildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Çankırı’nın Çerkeş ilçesinde, 4,7 ve 4,8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi.

4,7 büyüklüğünde gerçekleşen ilk deprem 09.00’da, 7.33 kilometre derinlikte, ikinci deprem ise 09.03’te, 9.94 kilometre derinlikte gerçekleşti.

Deprem, Ankara ve Yozgat’ta da hissedildi.

“Bize ulaşan herhangi bir olumsuzluk bulunmuyor”

Çankırı Valisi Hamdi Bilge Aktaş, yaşanan depremlerle ilgili şunları söyledi:

“Küçük çapta 2 sarsıntımız oldu, büyüklükleri çok fazla olmadığı için bize de herhangi bir sıkıntı yansımadı şu an için. 6 büyüklüğüne kadar pek yıkıcı bir şey beklemiyoruz depremlerde ama bu bir uyarıdır. Zaman zaman da ilimizin çeşitli ilçelerinde bu tür sarsıntılar oluyor. Bunların olması rahatlatıyor zemini. Çok şükür bir sıkıntımız yok. 4 ilçemizde peş peşe birbirini takip eden Çerkeş, Atkaracalar, Ilgaz, Kurşunlu aynı hat üzerinde, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın devamı burası. Henüz olumsuz bir yansıma yok.”

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı da “Şiddetli hissettik fakat Çerkeş ve köylerinde şu anda elimize ulaşan bir yıkım yok. İnşallah bundan sonra böyle kötü bir an yaşamayız.” dedi.

Çerkeş Kaymakamı Zikri Şahin de, herhangi bir can kaybı veya binalarda hasar oluşmadığını aktardı.