Sonsuz Türk

BİLSEM’ler yapay zeka atölyeleri ile donatılacak

BİLSEM’ler yapay zeka atölyeleri ile donatılacak
124
31 Temmuz 2019 - 14:00

Milli Eğitim Bakanlığı, özel yetenekli öğrencilerin eğitim aldığı Bilim ve Sanat Merkezleri’nde (BİLSEM) yeni eğitim öğretim dönemini “yapay zeka atölyeleriyle donanma yılı” ilan etti.

Türkiye’nin ilk yapay zeka stratejisini yakın bir zamanda açıklamaya hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı, bu kapsamda özel yetenekli öğrencilerin eğitiminde ilk kez “yapay zeka” odaklı yeni bir dönem başlatacak.

Bunun için MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün yürüttüğü çalışmayla, 2019-2020 yılı BİLSEM’ler açısından “yapay zeka atölyeleri ile donanma yılı” ilan edildi.

Teknoloji ve eğitim boyutundan ilerleyecek çalışmalarla BİLSEM’lerde hem atölyelerin kurulması hem de öğrenci ve öğretmenlerin bu alanda eğitilmesi sağlanacak. Öğrenciler, geliştirdikleri projelerde yapay zeka atölyelerinden yararlanacak.

Dönüşüm iki yılda

Bakanlığın yaptığı planlamalara göre, Türkiye genelinde sayıları 160’a ulaşan tüm BİLSEM’ler 2 yıl içerisinde yapay zeka atölyeleri ile donatılmış olacak. Bu süreçte büyük kuruluşlardan da sponsorluk desteği alınması öngörülüyor.

Özel yetenekli öğrenciler, “yapay zeka atölyeleri” ile teknolojik çözümler üretme, teknolojik ürün geliştirme, veri analiz etme, modelleme yapma, veri haberleşme ve sistem mimarisi tasarlama ve geliştirme, eleştirel ve yaratıcı düşünme, bilimsel gözlem yapma, strateji geliştirme, özgün tasarımlar ve ürünler ortaya çıkarma becerilerini geliştirme imkanını yakalayacak.

Üniversite öncesi süreçte altyapının oluşturulmasını sağlayacak atölyelerin Türkiye’nin yapay zeka alanında söz sahibi olmasına katkı sunması hedefleniyor.