Sonsuz Türk

Bakan Çavuşoğlu Irak Başbakanı ile bir araya geldi

Bakan Çavuşoğlu Irak Başbakanı ile bir araya geldi
79
11 Ocak 2020 - 0:16

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak Başbakanı Abdülmehdi ile görüştü. Çavuşoğlu, görüşmeyle ilgili, “Irak’ı bölgedeki gerginlikten uzak tutabilecek adımları ele aldık” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi görüşmesi, başkent Bağdat’taki Hükümet Sarayı’nda basına kapalı gerçekleştirildi.

Görüşmeyle ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Çavuşoğlu, şunları söyledi: 

“Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi’yle görüşmemizde zorlu bir dönemden geçen kardeş Irak halkıyla dayanışmamızın ve Irak’a desteğimizin devam edeceğini belirttik. Irak’ı bölgedeki gerginlikten uzak tutabilecek adımları ele aldık.”

Çavuşoğlu’nun Irak temasları

Çavuşoğlu daha sonra, Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı es-Selam Sarayı’ndaki toplantı, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Fotoğraf: AA

Çavuşoğlu’nun, Iraklı mevkidaşı Muhammed Ali el-Hekim ve Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

Çavuşoğlu: Irak yalnız değildir

Bakan Çavuşoğlu, görüşme öncesi yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Irak’ın içinden geçtiği şu zor günlerde, bu ziyareti gerçekleştirmek istedik. Vermek istediğimiz mesaj şudur: Irak yalnız değildir ve Irak’la birlikte bu zorlu günleri aşmak için beraber çalışacağız. General Kasım Süleymani, Ebu Mehdi Mühendis ve beraberindekilerin ABD tarafından hedef alınması, önce ve sonra Irak’taki üslere yapılan saldırılar, bölgede çok ciddi bir gerginliğe yol açtı. Biz Türkiye olarak, Irak’ın, dış güçlerin çatışma alanı olmasını istemiyoruz ve buna karşıyız. Irak’ın zaten kendine has sorunları var; DEAŞ ve PKK gibi terör örgütleriyle mücadeleden sonra yeniden istikrar ve  inşaya yönelik çalışmalar yapılırken Irak’ın dış güçlerin yarattığı bu tür gerginliklerden etkilenmemesi gerekiyor.”

“Gerginlikten herkes rahatsız”

Herkesin, Irak’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne güçlü bir şekilde saygı duyması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

Türkiye olarak, bu gerginliklerin azaltılması için Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinde, başından beri çaba sarfediyoruz. Başta İranlı ve ABD’li muhataplarımız olmak üzere, diğer ülkelerin liderleri ve dışişleri bakanlarıyla yoğun bir diplomasi yürüttük. Gerginlikten herkesin rahatsız olduğunu gördük. Bu gerginliği azaltmak için birlikte çalışıyoruz, önümüzdeki süreçte de çalışmaya devam etmemiz lazım; henüz her şeyin bittiğini söylemek mümkün değil. Dün ABD’den ve İran’dan gelen daha sağduyulu mesajları olumlu karşılıyoruz.”

AA, TRT Haber