Sonsuz Türk

Azerbaycan arşivinde Kanuni dönemine ait mülkname bulundu

Azerbaycan arşivinde Kanuni dönemine ait mülkname bulundu
95
15 Ocak 2020 - 0:04
Azerbaycan Milli İlimler Akademisi El Yazmaları Enstitüsü arşivinde, Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait 1566 yılında kaleme alınmış “mülkname” bulundu.

Azerbaycan Milli İlimler Akademisi El Yazmaları Enstitüsü arşivinde Kanuni Sultan Süleyman’ın tuğrası bulunan, divani hatla Osmanlı Türkçesiyle kaleme alınan belge, Anadolu ve Rumeli’de bazı kişilere padişah tarafından toprak verilmesi konusunu içeriyor.

Hibename veya mülkname olarak isimlendirilen belge, siyah, altın ve mavi mürekkepler kullanılarak 1566 yılında İstanbul’da kaleme alındı.

Fotoğraf: AA

Eni 30, uzunluğu 180 santimetre olan belgenin sonunda dönemin vezirleri Pertev Paşa ve Ferhat Paşa ile kazaskerler Ahmet Efendi ile Hüseyin Efendi’nin imzaları bulunuyor.

Belge restore edilecek

El Yazmaları Enstitüsü Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Paşa Kerimov, belgenin arşive ne zaman ve nasıl geldiğinin belli olmadığını açıkladı. 

Türkiye’deki arşivlerde Osmanlı Devleti’nin 10. padişahı Kanuni Sultan Süleyman dönemine ait benzer belgelerin bulunduğunu belirten Kerimov, Azerbaycan arşivinde de böyle belgenin bulunmasının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Fotoğraf: AA

Mülknamenin Osmanlı hukuk tarihi araştırmaları açısından önem taşıdığını vurgulayan Kerimov, belgeyi restore edeceklerini anlattı.