Sonsuz Türk

GAZETECİLİK ÖNEMLİ VE ONURLU BİR MESLEKTİR

Basın çalışanlarına haklar sağlayan 212 sayılı yasanın, 10 Ocak 1961’de kabul edilmesiyle, Ülkemizde her yıl 10 Ocak Günü, “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaktadır.

GAZETECİLİK ÖNEMLİ VE ONURLU BİR MESLEKTİR
191
10 Ocak 2019 - 16:21

Basın çalışanlarına haklar sağlayan 212 sayılı yasanın, 10 Ocak 1961’de kabul edilmesiyle, Ülkemizde her yıl 10 Ocak Günü, “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Basının güç sınırlarının, 21. yüzyılda inanılmaz ölçüde genişlediği bir gerçektir. Bunda, baş döndürücü teknolojik gelişmelerin ve özellikle İnternet denen sanal dünyanın sınırlanamayan boyutlarının payı büyüktür.

Basın, demokratik toplumların olmazsa olmazı, hak ve özgürlüklerin korunmasında önemli bir mihenk taşıdır. Yaşamakta olduğumuz bilişim çağı, yaşanan bilgi kirliliği, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi hususu, bu önemi daha da artırmaktadır.

Basın, halkın doğru haber alma hakkına hizmet etmenin yanısıra, doğrunun yanlıştan ayırt edilmesinde pay sahibi olmakta, kamuoyunun tercihlerine yön vermekte ve toplumsal algının oluşumuna doğrudan katkıda bulunmaktadır.

Bununla birlikte kamu kurumları ile vatandaş arasında iletişim köprüsü kurulmasına da vesile olunmaktadır.

Son derece dinamik bir meslek olan gazetecilik, haberleri en doğru şekliyle kamuoyuyla paylaşma misyonu taşımaktadır.

Gazeteciler; milletimizin duyan kulağı, gören gözü, konuşan dili, yazan eli ve güçlü sesidir. Gazeteciler olmadan, demokrasi ve sosyal hayatın sağlıklı işlemeyeceği muhakkaktır.

Yönetenler ile yönetilenler, birey ile toplum, dün ile bugün, bugün ile gelecek arasındaki tüm yolların kavşak noktasında gazeteciler vardır.

Gazeteciler, içinde bulunduğu topluma karşı sorumludur. Öncelikli sorumluluğu, tarafsız ve doğru haber vermektir. Doğru haberi ve vicdanı esas alan basın, demokratik toplumların en önemli güvencesidir.

Görevini bu anlayışla ve büyük bir fedakarlıkla yürüten değerli basın mensuplarımız, her türlü övgü ve takdiri hak etmektedirler.

Bugün itibariyle Türk basını ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Gelir kaynaklarının yetersizliği ve maliyetlerin artması nedeniyle ekonomik açıdan sıkıntılı günler yaşamaktadır.

Basınımızın yaşadığı sorunların çözümlenmesi, demokrasimiz açısından büyük önem taşımaktadır.

Basına yönelik özel destek programları uygulamaya konulmalı, basın çalışanlarının hakları ve çalışma şartları iyileştirilmelidir.

Milliyetçi Hareket Partisi bu konuda elinden gelen gayreti göstermektedir.

Bu düşüncelerle, tüm gazetecilerin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü bütün samimiyetimle kutluyor, fedakârca görevini yürütmeye çalışan tüm basın mensuplarına başarı ve mutluluklar diliyorum.